“Görsel deneyci” Julio Le Parc, hayatını çocuklara yönelik bir kitapta anlatıyor

Doğal

New member
Evet Julio Le Parc Kendisini “görsel deneyci” olarak tanımlamayı seviyor, bu kitap onun takdirini onurlandırıyor. sürpriz hamle Yetişkinlerin rahatlıkla okuyabileceği, çocuklara yönelik bir metindir. Ya da tam tersi: çocukların bize okuyabileceği veya büyüklerimize anlatabileceği bir metin. Küçük Editör etiketinin Kitap Fuarı için piyasaya sürdüğü kitap albümü, muhteşem Mendoza sanatçısının kariyerindeki ana dönüm noktalarını, Julio'nun birinci şahıs bakış açısıyla aktardığı birkaç sayfada, kapsamlı çalışmalarından fotoğraf ve illüstrasyonlarla birlikte kapsıyor. kariyer.

Bir kelime üçlüsü var Vali GuidalevichSanat ve Eğitim Doktoru ve Eğitim Yönetimi Uzmanı, bu kitaba atıfta bulunurken yazarın kendisi olduğunu belirtiyor: resim-metin-şakacı. Bu üç kavram, ressam ve heykeltıraşın hayatı ve eserlerinin anlatımında anahtardır. dünya çapında kinetik ve optik sanatın öncüsü ve kaçınılmaz referansı.

Vali Guidalevich, sanat ve eğitim uzmanı. Fotoğraf: Ariel Grinberg

Ama önce zamanda geriye küçük bir yolculuk. Sanatçının çocuklara yönelik ilk kitabı olan bu kitabın fikri, 2019 yılında, çocuklar için deneyimli bir sanat eğitimcisi olan Guidalevich'in farklı grupları tekrar tekrar sergiyi ziyaret etmesiyle doğdu. Julio Le Parc CCK'da. Julio Le Parc. Dört ay boyunca burada sergilenen sergi, her yaştan ve her kökenden 450 bin kişinin katılımıyla Arjantin tarihinin en çok ziyaret edilen sergisi oldu. Işık, resim, heykel ve sonsuz sayıda etkileşimli deneyimle altmış yılı aşkın süredir yapılan araştırmalarla yapılmış 160'tan fazla eseri bir araya getiren on mekan (“polis”, “aktör”, “gibi farklı işlevlerle karakterize edilen boks torbaları gibi) Milletvekili”, hatta “sanatçı”, seyirciyi vurmaya davet ediyorlardı; herkes kimi seçiyordu).

Tekstil Tasarımı eğitimi alan, Recoleta Kültür Merkezi ve Malba'da “Çocuklar İçin Sanat” Eğitim Programının koordinatörü olan Guidalevich, miniklere Arjantinli sanatçıların hayatlarını anlatma konusunda zaten yetenekliydi: Antonio Berni, Xul Solar, Yuyo Noé, Marta Minujín, Raúl Soldi Ve Emilio Pettoruti, Albatros yayınevi için özel bir koleksiyonda. Ve bu öyküleri, ülkede ulusal sanatçıların küçüklere yönelik kitaplarının neredeyse bulunmamasından yola çıkarak yazmıştı. Ortalıkta dolaşan az sayıda kişi genel olarak yabancı ressamlar hakkında hikayeler anlatıyordu. Serginin başarısını gördükten sonra Le Parc, denildi ki: “Önümüzde Temmuz var.” Sanatçının oğulları Atelier Le Parc ve Yamil (Atelier'in yöneticisi) ve Juan (görsel-işitsel alandan sorumlu) ile bu şekilde temasa geçti.

Uzun yürüyüşJulio Le Parc'ın ikonik yaratımı Fotoğraf: EFE.
“Uzun yürüyüş”, Julio Le Parc'ın ikonik eseri Fotoğraf: EFE.

Peki şimdi 95 yaşında olan bir biyografinin öne çıkan olaylarını nasıl seçeceğiz? Guidalevich, “Benim için sanatçının kitabın kendisini temsil ettiğini hissetmesi önemliydi” diyor. N. Kitabın hazırlanmasında ilerledikçe, 1958'den bu yana Paris'te yaşayan sanatçının da Le Parc'la yakınlaştırma toplantıları yapması – yıl 2020, salgının ortasındaydı – bu toplantıları onaylıyor ve kitap için konu önerilerinde bulunuyordu. ele alınması tartışılacaktır. Julio Le Parc kitabın başında “Sizinle çalışmalarımı, icatlarımı ve oyunlarımı paylaşmak istiyorum…” diye duyuruyor.

“Bunun, sanatçıyı en çok temsil eden retrospektif anlamında bir biyografi olmasını istemedim, daha ziyade biyografiyi ifade eden rizomatik bir projeyi bir araya getirmeye çalıştım, evet, ama çocukluğa dair önemli noktalarla, sosyal, estetik, eğitici. Görsellere bağlamından kopuk yaklaşmayın, çağdaş bir sanatçının yaşadığı zamana uygun üretim yaptığını anlayın. Ve bu anlamda, çocukların Julio Le Parc'ın yaptıklarının günlük yaşamlarıyla ilgili olduğunu keşfetmelerine izin verin,” diye açıklıyor kış tatillerinde San Martín Kültür Merkezi'nde Mendoza yerlisinin çalışmaları üzerine çocuk atölyeleri düzenleyen Guidalevich.

Mavi KüreJulio Le Parc tarafından, eski Postane Sarayı'nın merkez salonunda.
Eski Postane Sarayı'nın merkez salonunda Julio Le Parc'ın “Mavi Küre” tablosu.

Biyografisinin gözden geçirilmesi Le Parc monokopileri, Optik Sanatı (siyah beyaz geometrik figürlerden), 14 renkten oluşan bir paletin icadını, “Uzun Yürüyüş” tablosunu (orijinali 10 büyük çerçeveden oluşmaktadır ve bu ciltte eser yer almaktadır) içermektedir. katlanır sayfalara basılmış), Görsel Sanat Araştırma Grubu'nun kolektif yaratımı (Fransız Mayıs'ından sonra dağılan Grav), Antiauto, ışık çizgileri, labirentimsi enstalasyonlar, Mavi Küre (bizi eski Postane Sarayı'nın salonunda karşılayan) ve başlıklı eserler dizisi Simyalar: Sanatçı bu sayfalarda “Hiçbir zaman bir projeyi bırakmadım çünkü yapılması imkansızdı” diyor. Tamamlayıcı olarak, konuların her girişinde bir QR ve çocuklara yönelik etkinliklerin yer aldığı bir alt bilgi bulunur; herkes renkler, ışıklar, çizgiler ve geometrik şekillerle “deney yapmaya” davet edilir, herkes kendi monokopilerini yapabilir veya sonsuzluğa bölümler ekleyebilir Uzun yürüyüş.

Yazar için Le Parc'ın “görsel deneyci” olarak anılmayı sevmesi bu kitaptaki en büyük anlamı taşıyor: “Bu tanımda çocuksu olanla, merakla, merakla, problem kurma olgusuyla ve hayal gücüyle bir ilişki var. farklı bakış açıları, oyunla, şansla, şakacılıkla. Atölyelerde kız ve erkek çocuklara 'görsel deneyci'yi anlattığımda onu tanımlıyorlar ve mükemmel bir şekilde anlıyorlar.”

Kitap sürpriz hamle Vali Guidalevich (Pequeño Editör, 33.000 Dolar) tarafından yazılan Julio Le Parc'ın hayatını çocuklar için anlattı.
Vali Guidalevich (Pequeño Editörü, 33.000 Dolar) tarafından yazılan, Julio Le Parc'ın hayatını çocuklar için anlatan “Sürpriz Hareket” kitabı.

O kadar ki denemeye meraklıydı Le Parc 1972'de Paris'teki Modern Sanat Müzesi'nde kişisel bir sergi açmaya davet edildiğinde (tüm bu anlamlarla birlikte) kendisini kişisel bir ikilemle karşı karşıya bulduğunu anlatıyor: “Müzelerin yer olarak düşünülmesine katılmıyordum.” Birkaç kişiye, sanat uzmanlarına ve akademisyenlere yönelik alanlar gibi ciddi. “Çalışmalarım ile onlara katılabilecek insanlar arasındaki ilişki ilgimi çekti.”

Sorunu şu şekilde çözdü: Örnek alıp almama kararının şansa bağlı olacağını duyurdu. “En küçük oğlum Yamil havaya para atacaktı, ben de ne bulursa kabul edecektim. Chance sergiyi yapmamaya 'karar verdi'. Ve ben bunu yapmadım.” Yıllarca süren zorunlu dışlanmaya mal olmasına rağmen bundan hiç pişman olmadı (yalnızca 2013'te, doğal olarak Paris'te yeniden kişisel sergi açtı), çünkü “madeni para düştüğünde ortaya çıkanlar benim hayat ve sanata dair ideallerim ile örtüşüyordu.”

Kitaptan bir sayfa: Julio Le Parc'ın seçtiği 14 renkli palet.
Kitaptan bir sayfa: Julio Le Parc'ın seçtiği 14 renkli palet.