“Artık filmlerde vahşi hayvanları kullanmaya gerek yok”

Doğal

New member
1997 yılında Alan Cumming filmde göründü AhbapLong Island'daki evinde bir hayvanat bahçesi işleten eksantrik bir sosyetik (Rene Russo) tarafından tutulan bir hayvan bakıcısını canlandırıyor. Oyuncu kadrosundaki meslektaşları arasında Tonka, erkek şempanze ergenliğin eşiğinde. Cumming, Tonka'yla arasında özel bir bağ hissetti. 59 yaşındaki aktör, “Çok nazikti” dedi. “Diğer şempanzeler biraz gerginleştiğinde, o sakinleştirici bir etki, bir arabulucu gibi davrandı.”

Çekimler tamamlandıktan kısa bir süre sonra Tonka emekli oldu (şempanzeler ergenlik dönemini geride bıraktıklarında, kamera önünde çalışamayacak kadar güçlü ve cinsel açıdan saldırgan olabilecekleri düşünülüyor). Hayvan hakları grubu Hayvanlara Etik Muamele İçin İnsanlar'ın (PETA) patronu ve uzun süredir vegan olan Cumming, 2017 yılında – “Mike Tyson yapabiliyorsa ben de yapabilirim diye düşündüm” – Tonka'nın saldırıya uğradığını öğrendi. Missouri'nin Festus kasabasındaki eski bir yetiştirme tesisinde kötü koşullarda tutuldu.

Bundan sonra olanlar ana temadır. HBO Max'te mevcut olan seri Şempanze Çılgın4 bölümlük bir belgesel, vahşi ve zaman zaman kafa karıştırıcı, iş adamı ve çevreci tarafından yönetilen Eric Goodedirektörü Kaplan Kral.

PETA, 2021 yılında bu bölgeden altı şempanzenin serbest bırakılmasını sağladı. Tonka bunların arasında değildi. Bir süre sonra PETA, maymunun nerede olduğuna dair haber verene 10.000 dolar ödül teklif etti. Cumming bu miktarla eşleşti.

“Çılgın şempanze” serisi.

Serinin dört dolambaçlı bölümü Şempanzeler ve insanlar arasındaki etkileşime dair gergin ve sıklıkla şiddet içeren farklı hikayeler anlatıyorlar. odak noktası, aralarında Tonka'nın da bulunduğu Festus hayvanlarının sahibi ve kendisini sanatçı, hayırsever ve iş kadını “Şempanzelerin Dolly Parton'u” (verilen) olarak tanımlayan egzotik hayvanların aracı temsilcisi, kıvırcık saçları ve dolgun dudaklarıyla Tonia Haddix'tir. şöhreti Kaplan Kral Hayvan istismarını açığa çıkaran bir dizi olarak film yapımcısı Goode, serinin yönetmeni olarak poz veren eski bir sirk palyaçosu olan bir temsilci aracılığıyla ona yaklaştı). Alan Cumming Bakımı altındaki hayvanlar konusunda başarısız olsalar bile, Eric Goode'un kameralarını yönelttiği kadınlara sempati duyduğunu iddia ediyor. “Bu belgeselde yer alan insanlarla kendimi gerçekten özdeşleştiriyorum, özellikle de şempanzeyi gerçekten seven biri olarak” dedi.

Evinden yapılan bir video görüşmesinde, arkasındaki duvarlardan birinde Tonka'nın yaptığı bir tablo vardı. sağladım Hayvanların iyi ve kötü yanlarından bahsetti. Bu konuşmanın düzenlenmiş alıntılarını buradan takip edebilirsiniz.

–Bize onun hakkında bir şeyler anlat Ahbap.

–Arkadaşım Caroline Thompson, bu onun ikinci filmiydi, katılmamı istedi. Çekimler başlamadan önce, şempanzelerle tanışmaya başlamak için çölde Animals for Hollywood (film, televizyon ve reklam projeleri için eğitilmiş hayvanlar sağlayan bir tesis) adlı yere gitmeye başladım. Oraya gidip maymunların üzerime tırmanmasına izin verirdim. Bunları sırtıma koydum.

Büyülü anlardı ve gerçekten eğlenceli bir çekimdi. Filmin mesajı hepimizin hayal ettiğinden daha uygundur: Vahşi hayvanların vahşi kalmasına izin vermeliyiz. Onları ne kadar severseniz sevin, çocuklarınız gibi olsalar bile onlar bizim gibi değiller. Ahbap Bu belgeselde kadınların çok zorlandığı bir şekilde hayvanları bırakmanın gerekliliği anlatılıyor.

–Tonka'yla böyle mi tanıştınız?

–O kadınların maymunlarına aşık olduğu gibi ben de ona aşık oldum. Onu köpeğimi sevdiğim gibi sevdim. Ve beni sevdi. Sanırım beni tımar etmek istediği için benim başka bir şempanze olduğumu düşünüyordu. Benimle agresif oynamak istedi. Şempanze olduğumu düşünmesi gururumu okşadı.

Ertesi yıl basın turunu yaptığımda Tonka orada değildi. Nedenini anlamadım. Sonra bir talk show'a çıktım ve yapımcı şunları söyledi: “Bu Tonka'nın ayıbı.” Ona “Öldü mü?” diye sordum. Bana hayır dedi, cinsel açıdan saldırganlaştığını ve koçların, eğer beni görürse, ergenlik çağındaki şehvetinin prizmasından bana duyduğu aşkın çok farklı bir yöne yönlendirilebileceğinden endişe ettiğini söyledi. Ve o zamandan bu yana 20 yıl geçti, neredeyse 30 yıl.

– PETA'ya ve bu özel eyleme nasıl dahil oldunuz?

– Düzenlenen gala etkinliklerine gittim. Bir konsere katıldığımda vegan lolipoplar, vegan dondurmalar ve veganlığa nasıl katılacağımızı anlatan broşürler dağıttık. Not a Dairy Queen adlı bir reklam kampanyasına dahil oldum (kabaca, Amerikan dondurma salonu ve restoran zinciri gibi bir Dairy Queen değilim). Starbucks'a şunu sordum: Neden süt alternatifleri için daha fazla ücret alıyorlar? Geçenlerde başka bir televizyon reklamında çıplak göründüm; Biraz cüretkar bir iş.

PETA'da olan ve şu anda PETA'da olan hayvan hakları savunucusu Dan Mathews'u tanıyordum. Şempanzeleri kurtarın (Yaklaşık olarak şempanzeleri kurtarın.) Onunla birkaç içki içmeye gittim. Bana Missouri'deki bu yerden, o korkunç koşullardan bahsetti. Ve Tonka'nın bir fotoğrafı vardı. İşte o zaman ilk kez dahil oldum. Mahkeme sürecini takip ettim. Yasal süreç acı verici derecede yavaş ve sinir bozucu. Yüzyıllar ve yüzyıllar sürdü.

–Belgesele katılmayı neden kabul ettiniz?

–Liv Tyler benim bir arkadaşımdır. Yıllar önce bir film yapmıştık. Eric Goode'un bir film üzerinde çalıştığı için beni bulmaya çalıştığını söylemek için benimle iletişime geçti. Evleri birbirine yakın. Tonka'yı kurtarmaya yönelik bu kampanyada PETA ile zaten çalışıyordum. Tiger King'in insanları hayvan ticareti konusunda eğitme açısından çok iyi bir şey yaptığını düşündüm. Şöyle düşündüm: Ah, belki bu yardımcı olur. Birileri şempanze ticareti ve özel hayvanat bahçelerindeki suiistimaller konusunda bir şeyler yapıyor, ben de bunun gündeme getirilmesine yardımcı olmak istiyorum.

– Tonka hakkında bilgi verenlere ödül yayınlamanıza ne sebep oldu?

– Gerçekten çok endişelendim çünkü Tonka'yı tekrar özgür görmek istiyordum. Hukukun bizim tarafımızda olduğunu, kanunun bizim tarafımızda olduğunu hissettim. Kendimi çaresiz hissettim. İşlerin böyle bitmesini istemiyordum.

-Sonrasında AhbapHayvanlarla profesyonel olarak çalıştınız mı?

-Bir şey. Vahşi hayvanlar değil. Atlar, biraz. Geçenlerde yaptığım bir filmde bir iguana vardı. Köpeğim onu dizide görüyorsunuz Hainler. Hikayenin ihtiyacı varsa köpek ve kedi sahibi olmanın sorun olmadığını düşünüyorum. Bir köpek cinsel açıdan saldırgan olmaz ve bir kafese zincirlenmesi gerekir.

–Filmlerde vahşi hayvanları kullanmalı mıyız?

-HAYIR. Kesinlikle hayır. Artık gerekli değil. Vahşi hayvanların olduğu bir filmde yer alan biri olmaktan, bunun olmaması için aktif olarak kampanya yürüten birine dönüşerek bu değişimi deneyimleyebildim. Bu uzun bir yolculuk. Saftım ve cahildim. Derin sevgiyi gerçekten anlıyorum. Ama bu hayvana zarar verir; hayvan yaşaması beklenen hayatı yaşayamaz.

Tercüme: Román García Azcárate