“Totaliter ve saltanatçı” rejimin yeniden seçilmesi

Doğal

New member
Pazar sabahı 28 Temmuz örnek bir oylama gününün habercisi gibiydi. Biz vatandaşlar, bize karşılık gelen rolü oynamaya hazır ve hızlı bir şekilde uyandık. Hatta bazıları önceki gece oy verme merkezlerinin önünde sıraya girmeye bile karar verdi. Huzurlu saatler geçti ve ulusal gözlemciler ve gazeteciler Öğlene kadar her şeyin barış ve nezaket içinde gerçekleştiğini anladılar.

Elbette her zaman düzensiz durumlar vardır: Zamanında açılmayan veya yakınlarda partizan noktalar bulunan bazı merkezler; Siyasi partiler arasındaki anlaşmazlıklar, bazı davalar, olağan şeyler. Ancak iki olay dikkatimi çekti ve beni alarma geçirdi. A Nicolas Maduro bir deri bir kemik kalmış halde sabah 6.00'da sandık başına geldi ve gazetecilik kapsamı Minimal düzeydeydi. O gün önemli bir adayın görünmek istememesi hiç yaşanmamıştı. Diğeri ise La kasabasındaki düzensiz bir durumdu. Colonia Tovardurum AraguaBu, dolandırıcılık makinesinin çalışmaya başladığı öğleden sonra olacakların bir önizlemesi gibiydi. Koloni halkı, bir merkezde sandık görevlilerinin ve muhalif tanıkların geçmesine izin vermek istemediklerini ve kanun gereği kendilerine tutanakların bir kopyasının verilmemesi tehdidinde bulunduklarını bildirdi. Askerlerden havaya ateş açıldı Cumhuriyet Planı ve siyasi önyargılı vatandaşlar arasındaki darbeler, ancak daha çok münferit bir olay gibi görünüyordu. Öğleden sonra öyle olmadığını gösterdi.

Belirlenen oylama saatlerinin kapanmasına kısa bir süre kala, saat 17.00'den sonra, Delsa Solorzanoolayın asıl tanığı Demokratik Üniter Platform, CNE'nin toplama odasına hakları olan erişime izin vermediğini bildirdi. Sonuçları “televizyonda” izlemeleri söylendi. Sanırım kısa bir süre önce darbenin kahramanlarının planlı kamuoyu açıklamaları başladı: ilk olarak Hector Rodriguezeyaletinin valisi Miranda, o gün “barış”ın zafer kazanmasını garantileyen Maduro'nun kampanyasının sloganı, ardından da uluslararası müdahaleye ve imparatorluğa karşı bağıran, daimi Savunma Bakanı olan tarifsiz General Padrino. Ayrıca Ulusal Meclis başkanı kaçınılmaz Jorge Rodríguez'i de gördüm (N. de la R.: Pazar günü şunları söyledi: “Ülke, bu başkanlık seçimleriyle tüm dünyaya medeniyet ve demokrasi dersi veriyor”). Vali Héctor Rodríguez'in başına gelenlerin bana özellikle üzüntü verici geldiğini söylemeliyim. O öğleden sonra umut verici siyasi kariyerini gömdü bir geçiş bağlamı meydana gelirse.

Yıllardır bunu anlatıyorum, yorumluyorum. Otoriter rejimbize bıraktığı miras ebedi komutan. Hatta bunu söylediğim için bana kızanlar bile var. dikkate değer totaliter ve saltanatçı özelliklerve siyasi teori ve ampirik, bu tür bir rejimin barışçıl ve/veya müzakere yoluyla çözüme isteksiz olduğunu doğruluyor. Bu şaşmaz bir gerçek değil, sosyal ve politik olan hiçbir zaman öyle değil ama her zaman dikkate alınması gereken bir gerçek. Dün geceki senaryo bir kez daha tanıyı doğruladı.

Pek umut verici olmayan bir gelecek açılıyor Venezuela. sosyal şiddet ve politikada bazı karanlık dişler görülüyor. Ancak benim naçizane bakış açıma göre sonuç hala belirsiz. Uluslararası topluluk Bu yüzsüz darbeyi gerçek zamanlı olarak deneyimledi ve masaların ve merkezlerin toplandığı tutanakların iletilmesini talep ediyor. Maduro'yu kazanan olarak tanımadan önce denetlenebilir ve şeffaf verileri görmek istiyorlar. Bu, direnişin ve mücadelenin bu yeni aşamasında yerleştirilmesi gereken yollardan biri. Diktatörlük, apaçık darbe sahtekarlığı kadar halk iradesinin de saf olduğunu anlamalıdır. PUD ve onun adayı tarafından temsil edilen değişim iradesi Edmundo González Urrutia Maduro'nun oyu iki kattan fazla arttı. Onun felaket yönetimine altı yıl daha katlanmak için kendimizi nasıl zorlayabiliriz? Önceki yazımda yazdığım fikrime dönüyorum, Chavismo Madurismo güneşi sırtında taşıyor gibi görünüyor.

Mahalledeki oy verme merkezimden ayrılıyordum. Karakaslı Aziz Peter dün sabahın ortasında. Askerlerden biri Cumhuriyet Planı Bana çıkışı gösteriyor ve ona teşekkür ediyorum. “Her zaman sana hizmet etmek için” diyor bana. Ben de cevap veriyorum: “Umarım budur.” Ve evet hala bunu bekliyorum… Silahlı Kuvvetlerin hizmetimizde olması.

Margarita López Maya, Venezuela Merkez Üniversitesi'nden Sosyal Bilimler alanında tarihçi, araştırmacı ve doktordur.