Tişört, kokart ve duvar halılarıyla ülke

Doğal

New member
Aşırı doz Arjantin sanat eserleri, futbol öfkesi var çünkü dünya şampiyonluğu ulusal ve popüler bir dönüm noktası, günün 24 saati ve istenilen gün ziyaret edilebilir, sergilenenler, oturma odasını andıran çarpıcı lobideki dekorasyon ve mobilyalarla birleşiyor. lüks bir ev ve sakinleri için burası 160 daireli Palazzo Raggio. Böylesine tuhaf bir senaryoda, plastik ve görsel sanatçı Nora Iniesta'nın sergideki çeşitli mekanlarda stratejik konumlara yerleştirilmiş 45 eseri keşfediliyor. Yılın ilkiBöyle ikonik bir yerde bulunan, San Telmo'nun kalbinde restore edilmiş ve ulusal tarihi bir anıt ilan edilmiştir.

Anılar, duygular ve kolajlar. Nora Iniesta: Yılın İlki (2024).

“Dünya Kupası'na yapılan atıf, iki duvar halısı ve (destekleyen) çantalar emsalsiz. Altın işi de öyle kokart Demokrasinin geri dönüşünün 40. yılını anmak üzere 2023'ten itibaren aynı formatta 40 kişilik bir grup oluşturan. Bu yüzyılın başlarından kalma günahlar ve erdemlerle ilgili resimler dışında, sergilenenlerin geri kalanı 2020'den günümüze tarihleniyor.” N. İle ilgili küratörlük Montaj kendi ortamına doğal görünür, ortamın bir parçası gibi görünür ve kimlik üretir.

Parçalar tuğla duvarlarla tezat oluşturuyor, modern eskiyle birleşiyor ve birçoğu geleneksel cephenin dışından görülüyor. Halihazırda on üç kitap yayınlamış olan yazarı, halkın genişliğinin burada anahtar ve harika bir vitrin olduğunu garanti ediyor. Turist sayısı akıyor, “bu aynı zamanda Buenos Aires veya Arjantin'deki deneyimlerden istediklerini yanlarında götürmelerini de kolaylaştırıyor” diyor. Belirli eserleri elde etmek mümkün olduğundan mecazi ve gerçek anlamda ifade eder. Ayrıca, bir durumda olmak tarihi kask Cuma ve cumartesi günleri bölgede rehberli turlar düzenlenmektedir. “Pek çok özelliği var: Çevreyi, sanki sessizmiş gibi, işe belli bir saygıyla çok iyi birleştiriyor.”

Iniesta, bu büyük sergi alanının iki katı arasına dağılmış olan neredeyse elli parçanın “başka perspektiflerin olasılığını teşvik ettiğini ve bunun her zaman çok zenginleştirici olduğunu” vurguluyor. Bir serginin kendisine kazandırdığı bakış açısı ve bu doruk noktasıyla ilgili şunları söylüyor: “Stüdyomda, yaptığım diğer şeylerle örtüşen birçok çalışmam var, ancak işin kendisini asılı görmek aynı şey değil: başka bir boyut beni ondan ayırıyor; Mesafe koyuyorum ve onu görüyorum. Ne yapıldığını göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum, aksi halde atölyede 'evden' kalıyor: dışarı çıkarmak 'kendini savunmasını' sağlıyor.”

Burada farklı formatlarda, tekniklerde ve desteklerdeler. Büyük halılar, tam duvar; fotoğraflı resimler veya kolajlar, küçük, orta veya daha büyük boyutlarda; kumaşlar; Ortak özelliği Arjantinli olmaları olan heykeller: ister mecazi ister gerçek olsun, ulusal renkte. Üç tematik seriye ayrılmıştır: İşlemeli eserlerden oluşan “Günahlar ve Erdemler”; Kolajlardan oluşan “Postales Arjantins” ve üçüncüsü, kaçınılmaz “Blanco y Celeste” ve çeşitli tekniklerdeki yaldızlardan oluşan, bir araya getirilmiş nesnelerden oluşan, Fotoğrafçılık, diğerleri arasında. Yedi resimde büyük günahlarSanatçıya göre, aynı şekilde onun karşılığı da: “Milli olanla oynadıkça bana öyle geliyor ki, erdemler ve günahlar bizimdir…”.

Onlar tutkular

Iniesta, ele alınan konuyu anımsatmak için seçtiği nesnelerdeki kriterleri ve tekrarın önemini şöyle açıklıyor: “Bunlar değer verilen, her zaman onları bulduğum yerden izole edilmiş günlük buluntulardır: Mümkün olduğu kadar çok insan için ortak olan bir öğeyi yeniden değerlendiriyorum; Ben onun peşinden gitmiyorum ama o ortaya çıkıyor, hemen ortaya çıkıyor: bu beni yakalıyor ve başlangıcı başlatıyor. gelişim “Hem bir seri hem de bir eserin kendisi.”

Raggio Sarayı'nda kokartlar, boks eldivenleri ve daha birçok sanatsal eser.  Nora Iniesta: Yılın İlki (2024).
Raggio Sarayı'nda kokartlar, boks eldivenleri ve daha birçok sanatsal eser. Nora Iniesta: Yılın İlki (2024).

“Dünya Kupası'nı anlatan atık torbalarından yapılmış iki devasa halının birinde 'Hepimizin giydiği gömlek!' yazıyor. bu yüzden Messi Bu, (şu anda pandemiden çıkmış olan) ülkenin her sakiniyle birlik, neşe, paylaşım anına ulaşan birini simgeliyor, bu olur ve sonra biter. Gördünüz ama sonra olağan bağlamın dışında vurgulandığında yakın ulusal tarih haline geldi. “Malvinas, 1982”yi olaydan sonra yaptım ve bunlar daha sonra noktaları birleştirdiğim şeyler, onlar o dönemin tarihsel dönemlerini içeren bir sistem kazanıyorlar. Arjantin, herkes için ortaktır; Bunlar izole konular değil, bu çok önemli: bir ağ oluşturuyorlar.

-Duyarlı ve sanatsal açıdan Lionel Messi'ye bakış açınız nedir?

-Messi tartışmasız bir idol. Sembolik olarak iyi olan her şey ve daha fazlasıdır! O bir lider. Bir sanatçı olarak onun tartışmasız yeteneğine, alçakgönüllülüğüne, insan ilişkilerine olan becerisine hayranım; Benim takdirim çok daha basit: O, bir süre biz Arjantinlilere hiçbir ayrım gözetmeksizin büyük neşe, bulaşıcı ve ortak duygu yaşatan bir takımın kaptanıydı. Hepimizin birlik ve beraberlik yanılsamasını gerçekleştirdi.

Nora Iniesta'nın kokartları.
Nora Iniesta'nın kokartları.

Raggio fuar projesi nasıl ortaya çıktı? Iniesta yıllardır bu mahallenin sakini. Bağımsız, her zaman huzursuz ve dinç çünkü bu ülkede sanattan geçim sağlamanın zorluğu konusunda ne şimdi ne de geçmişte yeni bir şey yok. Ayrıntılardan biri, Nora'nın iletişim bilgilerinin, onun yakın yönetimini, ziyaretçilere olan ilgi ve ilgisini ve ortaya çıkabilecek endişeleri ifade eden yazılarıyla birlikte görünmesidir. “Burada sergileri kimin yönettiğini öğrendim, Arjantin'de her şey böyle, bunu 'sanat aşkı için' yapan bir sahibi var ve 2023'te biri başarısız olunca zemin katta 15 gün sergi açtım ve orada anlattılar. ben: '2024'te öyle olmanı istiyoruz' ve öyle de oldu.”

Ayrıca Iniesta toplu performansa katılıyor Kaçınmak. İmajının nedeni -doğumunun 105. yıl dönümü dolayısıyla- Gladys Abitante, Carlos Azulay, Nora Patrich gibi 16 sanatçıyla birlikte; Evita Müzesi'nden tablolar ve fotoğraflar var. 14 Temmuz'a kadar ücretsiz ve açık erişimle.

La Primera'da (2024) Nora Iniesta'ya göre Messi'nin formasının kullanım alanları.
La Primera'da (2024) Nora Iniesta'ya göre Messi'nin formasının kullanım alanları.

-Sonrasında Yılın ilkiSıradaki ne?

-Ufukta her zaman projeler vardır; bazıları erteledi, bazıları istedi ve bazıları da gerçekleştirilmek üzere erteledi. Temmuz ve ağustos aylarında ise Ulusal güzel sanatlar müzesi -Neuquén genel merkez- geçici sergi salonlarında, tarihi eserlerim ve günümüze kadar farklı dönemlere ait üretimlerimin yer aldığı kişisel bir sergiye ev sahipliği yapacak. 12 Temmuz’da açılacak “Panorama Iniesta”da küratörü Rodrigo Alonso ile birlikte orada olacağız. Bir aile izleyicisine göre tasarlanmış kış tatilleri sırasında olacak: 75 eser, oyun ve kolajdan oluşan bir antoloji bulacaksınız.

Bu şehrin E Hattı Belgrano metro istasyonunda startı için sadece imza bekleyen bir duvar resmi var; “En güzel” başlığı bayrağımıza gönderme yapıyor; başka türlü olamayacağı için doğru yerdir. Umarım yakın zamanda sonuç verir.

Nora Iniesta, San Telmo'daki Raggio Sarayı'nın kapısında.
Nora Iniesta, San Telmo'daki Raggio Sarayı'nın kapısında.

Yılın ilkiNora Iniesta'nın yazısı. Yer: Raggio Sarayı; Moreno 502, CABA. Saatler: Pazartesiden pazartesiye, günde 24 saat. 1/6'ya kadar Giriş: ücretsiz.