“Milei bir ideolog, Bolsonaro ise daha çok siyasi oportünist”

Doğal

New member
Bolsonarizm ve küresel aşırı sağ (Tinta Limón) Essex Üniversitesi'nde felsefe doktoru ve profesör olan Rodrigo Nunes tarafından yazılan bu kitap, kutlanmayı hak eden yeni radikal haklar etrafındaki mevcut tartışmaya editoryal bir katkıdır. Jair Bolsonaro ile Brezilya'nın eski başkanını aşan bir toplumsal hareket olarak Bolsonarizm arasında net bir ayrım yapan Nunes, bize siyasi kutuplaşmaya, gerici muhafazakarlığa ve inkarcılığa dayanan bu parçalanmanın gramerini oluşturan farklı unsurlara dair bir tur sunuyor.

Rodrigo Nunes, Milei'nin ideolojik coşku açısından Thatcher'a daha yakın olduğunu savunuyor. Fotoğraf: Ariel Grinberg

Kitabının tanıtımını yapmak üzere ülkeyi ziyaret eden Brezilyalı yazar, şunları söyledi: N kitapçıda Kabare ile ilgili San Telmo benzerlikleri ve farklılıkları hakkında Bolsonarizm ve mileizmBrezilya'da aşırı sağa yol açan toplumsal koşullar ve günümüz siyasi ortamında “kültürel mücadelelerin” rolü hakkında.

-Bir politikacı olarak Bolsonaro ile Bolsonaro'nun kendisini aşan bir toplumsal olgu olarak Bolsonaroizm arasında yarattığınız farkı ilginç buluyorum. Bolsonarizm'i doğuran süreç nedir?

-2018 başkanlık kampanyasından ayırt edilmesi gereken ilk şey, Bolsonaro'ya, önerdiği politika türüne daha çok kök salmış olan derin bağlılıktan oy verilmesidir. Brezilya siyasetinde yeni bir şeymiş gibi sunulan bir değişikliği protesto etmek veya ona yönelik oy verme unsuru vardı. Ekonomik krizin ötesinde soldan sağa tüm partileri kapsayan bir yolsuzluk skandalı yaşadığımızı hatırlayalım. Ve Bolsonaro'nun adaylığı o dönemde makul ve mantıklı olarak sunuluyordu. Bununla birlikte, 2013'ten bu yana, unsurları 2018 başkanlık kampanyasında birleşen ve bir kimlik ve lider politikacı haline gelen, topluma yayılmış bir dizi söylemsel matrisi bir araya getiren, geleneksel olandan farklı yeni bir sağı güçlendirmeye ve büyütmeye başladı. Bu toplumsal oluşumu temsil edecek konumda olan Bolsonaro'nun adaylığı. Burada Arjantin'de “mileismo” ile Milei'ye verilen oy arasında da ayrım yapılabileceğini düşünüyorum.

–Bolsonarizm'in bu konfigürasyonunu, örneğin burada, Arjantin'de pek belirgin olmayan evanjelik kiliselerin etkisiyle bahsettiğiniz binyılcılıktan ayırmakla ilgileniyorum. Yeni sağın ilerleme karşıtlığıyla birleştiği izlenimini edindim ama her birinin kendine has özellikleri var, Milei ultra liberal ama Trump daha korumacı. Bolsonarizm'i diğer küresel aşırı sağcı gruplardan nasıl ayırırsınız?

–Milei açıkça bir ideolog; yeni sağın tüm liderleri arasında Milei'nin ideolojik coşku açısından Thatcher'a en yakın olduğunu düşünüyorum. Bolsonaro daha ziyade politik bir oportünisttir; uzun süre korumacı ve devlet merkezli olmuş, tam da kendisini tanıttığı dönemde bu yeni kolektif kimliğin inşasında önemli rol oynayan unsurlardan biri olduğu için ultraliberalleşmiştir. bir aday olarak. Dahası, Milei ile özdeşleşmede ultraliberal unsurun Bolsonaro'ya göre daha güçlü olduğu, sosyal muhafazakarlığın ise Bolsonarizm'de Mileizm'den daha etkili olduğu izlenimine sahibim. Ve bunda Evanjelik kiliselerin ve ayrıca Katoliklerin Brezilya'da çok önemli bir rolü vardı. Verónica Gago'nun “aşağıdan gelen neoliberalizm” kavramı beni bu konu hakkında düşündürdü çünkü dinin ağırlığına değinmiyor, oysa Brezilya'da din birçok Pentekostal kilisenin refah teolojisi açısından merkezi bir konumda, burada bu unsur diğerlerine göre daha az güçlü. Brezilya.

–Bu yeni haklarda pleblere ya da halka yönelik çağrı oldukça mevcut. Sizce neden klasik aristokrat, elitist, halkı küçümseyen sağdan, tam tersine işçiye seslenen bu haklara doğru bir dönüşüm yaşandı?

–Ele alınan bir konu, neoliberalizmin öznel değişim açısından uzun sürmesi, neoliberalizmin, ilerici hegemonya döneminde belki de hayal ettiğimizin çok ötesinde bir öznellik yeniden programlamasını başardığı noktadır. “Popüler girişimcilik”ten bahsederken bunun daha ilerici bir anlamı var gibi görünüyordu, ancak meta patlamasının ekonomik koşulları ortadan kalktığında geriye kalan, popüler olmayan, bir iç pazarın büyüdüğü fikri olmayan girişimciliktir. Brezilya'da güvencesiz işçiler çağrı yapıyor Viracao kayıtlı ve kayıt dışı çalışma arasında, yasal ve yasadışı arasında sürekli bir hareketten oluşan bir dizi faaliyete, daha ziyade bir hayatta kalma girişimciliğidir.

Jair Bolsonaro, Milei'nin başkanlık açılışında.   Fotoğraf: REUTERS/Agustin Marcarian
Jair Bolsonaro, Milei'nin başkanlık açılışında. Fotoğraf: REUTERS/Agustin Marcarian

–Milei seçmeninin arketipik modeli, başvuru teslimatçısı, “überleştirilmiş” işçiydi; Brezilya'da Bolsonaro için de aynısı mıydı bilmiyorum. Sol, sendikaları bile eleştiren bu yeni işçiden rahatsız. Nancy Fraser'ın üçüncü yoldan Obama'ya ve günümüze kadar “ilerici neoliberalizm” dediği şeyden sonra, bu yeni bağlamda ilerlemeciliğin yeri ne olabilir?

–2008'de, bu ilerici neoliberalizm döneminin sonunda bir kriz yaşıyoruz ve bu, Brezilya'da ilginç bir şekilde bana gündeme gelmeyen bir konu. Lula hükümetinin “ilerici neoliberalizm” olduğunu mu söylüyorum? Ve cevabım evet. Aradaki fark, ilerici bir neoliberalizmin çevre ülkelerde daha radikal olması gerektiğidir. Tam da neoliberal modelin krizi, ilerici neoliberalizmin bu yönünün hegemonya altına alındığı bir zamanda geliyor ve aşırı sağın çok ustaca almayı başardığı dönüş, bu eğilimi devam eden bir sürecin suçlusu olarak sunmaktır. 1970'lerin sonlarından beri. Herhangi bir resmi iş beklentisi olmadan işgücü piyasasına giren yeni nesillere, haklara sahip olmamalarının, azınlıklara (siyahlar, kadınlar, yerli halk, geyler vb.) . ) ve aşırı sağ, haklar ve ayrıcalıklar arasındaki bu kafa karışıklığıyla nasıl başa çıkılacağını çok iyi biliyor. Başkalarına tanınan haklar ayrıcalıktır, özel muameledir, kaybettiğimiz haklar ise yapısal değişikliklerden dolayı değil, azınlıklara devredildiği için kaybolmaktadır ki bu da giderek daha da el değiştirecek kırıntıları tartışmayı ima eden bir mantığı ima etmektedir. küçükler. Çoğunluğa iyi bir yaşam umudu sunma olasılığı en düşük olan bir ekonomide herkesin herkese karşı savaşını içeren bir fikirdir.

–Tarif ettiğiniz şey, Milei'nin konuşmasında “kültürel savaş” dediği bir şeyle her zaman vurguladığı bir savaş durumunu ima ediyor. Bolsonarizm döneminde “kültürel savaş” nasıl işledi?

–Bolsonaro, marjinal bir politikacı olmasına rağmen, Milei'ninkine benzer bir pozisyonda yansıma kazanmaya başlıyor, bir palyaço gibi, kimsenin söylemediğini söylemeye cesaret eden, televizyon programlarına davet edilen adam. , tartışmalı ve tartışmalı. Bolsonaro buradan kendi siyasi nişini keşfedeceği bir geri bildirim sürecine başlıyor. Bunun büyük bir kısmı LGBT meselesi, cinsel eğitim konusundaki ahlaki panik. Sağın (dini, Evanjelik ve Katolik) yeniden örgütlenmesinin başlangıcının görülebildiği ilk büyük an, Bolsonaro'nun ilk kez önde gelen bir lider olduğu 2010 yılında sözde “eşcinsel kiti” tartışmasıyla görüldü. Kongre'deki konumu ve buradan, sağın siyasi gücünü ve kiliselerden gelen bu sahte haber kampanyalarının kılcallığını henüz anlayamayan hükümet tarafından önerilen cinsel eğitim programı hakkında bir dezenformasyon kampanyası başlattı. İktidar geri adım atıp sağla kavga etmeme kararı alır, onların bu konuda kazanmasını sağlar.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Sao Paulo'da Amerikalı entelektüel Noam Chomsky'yi ziyaret etti.  Fotoğraf: Twitter
Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Sao Paulo'da Amerikalı entelektüel Noam Chomsky'yi ziyaret etti. Fotoğraf: Twitter

–Lula'nın iktidarda olduğu bugün Bolsonarizmin geleceği ne olacak? Bunun Bolsonaro'dan başka bir liderlikle devam etmesi mümkün mü?

–Lula hükümeti memnuniyetle karşılanan bir normalleşme hükümeti çünkü Brezilya 2013'ten bu yana ekonomik türbülans altında yaşıyor. Lula bugün siyasi ve kurumsal düzeni normalleştirmeye yetecek nüfuza sahip az sayıdaki isimden biri, ancak bir normalleşme hükümeti bana yeterli gelmiyor. Lula'nın büyük bir zaferi var, yani vergi reformu, ancak bunun insanları Lula'nın ya da PT'nin devamını haklı çıkaracak yeterli değişiklik olduğuna ikna etmenin önemli bir mirası olup olmadığını bilmiyorum. Onun yerini alacak net bir lider henüz yok. Brezilya'daki son seçimleri özetlemem gerekirse, Brezilya tarihindeki en iyi başkan en kötüsüne karşı yarıştı ve çok küçük bir farkla kazandı ve muhtemelen başka kimsenin kazanamayacağı bir seçimdi. Lula çok eşsiz bir lider ama bu hükümetten daha güçlü çıkıp çıkmayacağı belli değil. Bolsonaro'ya gelince, bana öyle geliyor ki kaçamayacak ve öyle ya da böyle kaçınılmaz olarak hapse girecek.