Kendimiz ekranlara dönüştüğümüzde Artlab'daki melon_manga sergisi

Doğal

New member
Elektronik sanatlar tapınağının perdelerinin arkasında bir gizem beliriyor. 26 yaşında genç bir sanatçı, halkın içinden bir ışık huzmesi gibi geçen bir serginin baş kahramanıdır. Bunu gerçekten yapıyor ama birçok vurguyla birlikte. İnsan ilk ekrandır kişisel sergisidir melon_manga dijital sanatçının iletişim ve video sanatının kritik kavramlarını keşfetmek için çeşitli TV sanatı enstalasyonlarını entegre ettiği yer. Burada, Artlab Galería'da insan, her yerde mevcut olduğu kadar görünmez bir merkezdir, anlamın bir arayüzüdür. Eserler, çarpık ve hiperrealist görüntüleri ile meydan okuyor. Tekniğe sahip insanın ve dolayımlı konuşma üretiminin birleştiği yer burasıdır.

Pedro Blumenfeld, melon_manga, artlab 2024'te. Fotoğraf: Adán Jones.

Küratöryel metinde şöyle açıklanıyor: “Hikayelerim benim işimdir”, “Contraataque”, “Screen Mirror” ve “Man on Screen”, Arjantin video sanatını “eleştirel ve özgürleştirici bir bakışla” temsil eden buradaki çalışmalardan bazılarıdır. Ayrıca 4 adet TV Art enstalasyonu, + duvara muhteşem bir projeksiyon ve önünde analog aksaklıkları olan 4 adet LED TV bulunmaktadır. melon_manga Ayrıca iki parçayı 1:1 ekranlarda bir araya getirerek bir otoportre üzerinde çalıştı: Ekrandaki insanın manifestosu.

Bu çalışmalar, müzik sahnesindeki çeşitli sanatçılarla yaptığı görsel işbirliklerinin karakteristik özelliği olan bir pop art atmosferini çağrıştırıyor: Neo Pistea, Nicky Nicole, Sen bana göster, DoppelgangsVe Marilina Bertoldi. Bu sanatsal arka planları, bu yaratıcının eseri olan bu resitallerde birçok kez gördük.

Bu dijital çalışmalar seti, bir tez çalışmasından kaynaklanmaktadır. iletişim Bilimleri (UBA) melon_manga'nın diğer adından Pedro Blumenfeld. “Çalışmalarım günümüzde sanatı nasıl tükettiğimizle ve biraz da eleştiriyle ilgili. Bu benim iş üretme aracım ve tüm hikayelerim öyle, yani yaratıcının ve eserin yerini yükseltiyorlar, her birinin durduğu yer” diye açıklıyor açılış gecesi odanın gölgelerinde. Yüzün bir tarafı, Artlab'ın ana duvarını kaplayan işlerin en belirgini olan ve anlamlarla dolu, renkli, yoğun bir mozaik olan dijital işlerin sürekliliğini ortaya çıkaran “Tele-Visión”un yanıp sönen ışıklarını alıyor. Bir diğeri, “Karşı Saldırı”, PVM tüp monitöründe analog aksaklıkları yeniden üreten bir TV sanatı eseridir. İletişim kavramlarıyla bağlantı kuran ve diyalog kuran konunun tüm eserin ekranı üzerinden görüntüye olan bakış açısıdır. “İnsan ilk ekrandır”, dizinin adında bile bir oyun var. analog video titratörü80'li ve 90'lı yıllarda yazı yazmak ve düzenlemek için kullanılan eski ekipman olan “Ayna Ekranı”, bir ışık halkası (selfie'ler için olan) ve çekilmiş göründüğümüz bir ekran sunuyor. “Hikâyelerim benim işimdir”, bir cep telefonunun ekranına odaklanan ve bir monitöre yansıtılan bir kameradır: Blumenfeld'in yazıp gönderdiği mesajları burada görebiliriz.

Sergi, “dijital tüketimin geçiciliği, ekran göstergebiliminin paradoksu ve neoliberal zamanlarda bilginin eleştirisi” gibi konuları ele alıyor. Bu çalışmalar, izleyicinin, dolayımlı bir sistemdeki birey olarak konumu üzerine düşünmesine, şimdiki zamana eleştirel bir duruş benimsemesine ve insanı neyin şekillendirdiğine dair zekayı özgürleştirmesine olanak tanıyor” diye açıklıyor sunumun metni. Açılış gecesinde melon_manga bir müzikal şovda, bir A/V canlı setinde ve birlikte rol aldı. Ernesto Romeo Ve Kilvox yayınlanmamış parçaları sunuyorum. Ortam, “Dijital Çocuk Odası” adı verilen bitkiler, müzik aletleri ve bilgisayarlardan oluşan bir enstalasyondur.

Bu arada Blumenfeld bize şunu açıklıyor: “Pandemi sırasında şekiller ve stiller denedim. Önceden müzisyenim ve bunu görsele aktarmak istedim: Video sürecini araştırmaya başladım ve kısa süre sonra bir modül yayınladım. kusur (sistem arızası) analog. Babamın kamerası ve bir arkadaşımın bana ödünç verdiği televizyonla başladım, görüntülerde hatalar yapmaya başladım. Kameradan bu modüle gidiyordum kusur ve kusur televizyona Daha önce kullandığım tüm efektlerin biraz analog süreçten geldiğini fark ettim. Bu tekniği araştırıp evde televizyonda görseller yapmaya başladım ve kısa süre sonra video klip yönetmeni olan bir meslektaşım beni video için aradı. Taiçutuzak sanatçısı olan; başka bir yönetmen bazı aksaklıkları gidermek için beni sesli video için aradı; Kısa bir süre sonra Meksikalı bir sanatçı benimle iletişime geçti ve bu durum gerçekten büyümeye başladı.”

Pedro'nun çalışmaları bu konudaki tartışmalarla paralellik kuruyor hakikat ötesi ve “inançları ve duyguları manipüle etmek, böylece kamuoyunu ve sosyal tutumları etkilemek için gerçekliğin kasıtlı olarak çarpıtılması” yönünde bir yön bulur. Bu perspektif, teknolojik cihazlara gerçeğin kaynağı olarak eleştirel bir bakış açısıyla bakmayı gerektiriyor.” Enstalasyon, video sanatçılarıyla teorik bir paralellik kuruyor. Nam Haziran Paiktelevizyonu gerçekliği söylemsel olarak düzenleyen teknik bir araç olarak inceliyor ve bu bakışı cep telefonuyla günümüze aktarıyor. “Post-truth beni çok etkiledi, çok etkiledi, sürekli güncellenen çok yeni bir olgu ve teknik cihazlar aracılığıyla hakikat oluyor, sosyal ağlarda sorular okunuyor, doğru sanılan şeyler, tele'de, o zaman bu gerçekten teknik cihazın nasıl geri getirileceği, biraz çarpıtılacağı ve biraz yapısızlaştırılacağı. Gerçekte ne tüketiyoruz ve gerçekte neyin doğru olduğu konusunda bir diyalog başlatıyor?”

Pedro Blumenfeld, melon_manga artlab 2024'te. Fotoğraf: Adán Jones.
Pedro Blumenfeld, melon_manga artlab 2024'te. Fotoğraf: Adán Jones.

-Kavramsal olarak nereden başlıyorsunuz?

-Günümüzde ana akım sanatçıların 60'lı ve 70'li yıllarda Fluxus Hareketi'nden video sanatçılarıyla başlayan bir teknik olan video sanatını kullandığını görüyorsunuz. Video sanatını kariyerime, iletişim konularına bağlıyorum ve bu insan sorusunu teknik cihazla bağlantılı olarak gündeme getirmeye çalışıyorum, ekranlar elbette insandaki anlamı mı bozuyor, yoksa yapılandırıyor mu? İmaj bozuldukça gerçeklik de bozuluyor; sosyal ağlarda bilgi tüketildikçe, sosyal ağlarda iş tüketiliyor. Eserler bu diyaloğu artırıyor.

-Yapay zekayla aran nasıl?

-Yapay zekayı analog aksaklıkla birleştirerek yaptığım bazı şeyler var. Serginin yapay zekanın ne olduğuna biraz aykırı olduğunu düşünüyorum; bugün birdenbire, durdurulan teknolojinin getirdiği üretken sanatın zirvesindeyiz, bu da başlı başına biraz yıkıcı veya ilişkimizi aniden yeniden gündeme getirmek için antitetik bir teklif. Teknoloji ile.

-Bir sanat galerisinde sergilemek ne anlama geliyor?

– Her ne kadar çalışmalarım o dönemin sanatçılarıyla yakından bağlantılı olsa da ana akımHer zaman dünyanın farklı galerilerinde sergiler açan bir sanatçı olarak kaldım. altında ve çalışmamı biraz daha akademik, biraz daha kavramsal bir soruna taşımak istiyorum ki böylece çalışma doku ve kurgunun ötesinde analiz edilebilsin. kusur analog. Ana akım sanatçılarla çalışmak bana paha biçilmez deneyim ve bilgi kazandırıyor ve çok sayıda harika insanla tanışıyorum, aynı zamanda diğer ülkelerden görsel sanatçılarla da etkileşime giriyorum. Meksika, Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Brezilya. Onlarla etkileşime giriyorum ve sürekli onların yaptıklarını izliyorum, onlar da benim yaptıklarımı izliyor ve bu sahneyi güncelliyorlar ki bu çok ilginç.

20. yüzyılın sonlarında titratörle yazma.   Fotoğraf: Adam Jones.
20. yüzyılın sonlarında titratörle yazma. Fotoğraf: Adam Jones.

-Arjantin sahnesini bu büyük sanat ve teknoloji dünyasında nasıl görüyorsunuz?

-Arjantin endüstrisi dünyanın en iyisidir. Bana öyle geliyor ki müzikallerin her alanında sürekli yenilenen bir sahne. Her zaman aklımı başımdan alan yeraltı sanatçılarıyla tanışıyorum ve sık sık arkadaşlarımla ve hatta Brezilya'daki meslektaşlarımla konuşuyorum; burada Latin Amerika sanatının, Amerika Birleşik Devletleri'nde görebileceğiniz ancak kötü bir şekilde görebileceğiniz birçok şeye 1000 kez dönüş yaptığını öneriyoruz. . Orada sadece teknolojiye ve belirli üretim araçlarına erişim var, ama burada olan şey çok mistik, bana her zaman sıkıntılı durumların üstesinden nasıl geldiğimiz hissini veriyor ve bu yüzden burada gerçekten tüm dünyayı etkileyen şeyler oluyor. Ve sürekli yenilenen ve görülecek ilginç şeylerin olduğu futboldan, sinemaya, sanattan. Canı sıkılan kişi aptaldır…

-Örneğin bir noktada Modern Sanat Müzesi'nde olmayı hayal ediyor musunuz veya arzuluyor musunuz?

-Sanatımı farklı yerlere taşıyabilmeyi ve bu görevime devam edebilmeyi çok isterim. Benim için bir hayal, buna ve bu eleştirel bakış açısıyla devam edebilmek ve bu diyaloğu başka yerlere taşıyabilmek benim için çok zengin olacaktır.

Ayna ekranıPedro Blumenfeld, melon_manga, Artlab 2024'te. Fotoğraf: Adán Jones.
“Ayna Ekranı”, Pedro Blumenfeld, melon_manga, Artlab 2024'te. Fotoğraf: Adán Jones.

Pedro Blumenfeld veya melon_manga (Arjantin, 1998)

Görsel-işitsel yapımcı ve video sanatçısı. Analog video sürecinde uzmanlaşarak çalışmalarını video sanatı, video enstalasyonları, canlı görseller ve yaratıcı yönetmenlik üzerine yoğunlaştırıyor. Dokuları, sinesteziyi ve soyutu keşfedin. Sosyal İletişim Bilimleri (UBA) mezunu olarak akademik çalışmalarını analog videoya dayalı olarak insan ve teknoloji arasındaki ilişkiye odaklıyor. 9 yaşından beri gitar eğitimi aldığı ve çeşitli projelerde besteci, yapımcı, şarkıcı ve gitarist olarak çalıştığı müzik dünyasından gelen sanatçı, müzikal bakış açısını görsellere dahil ediyor. Müzikalin büyük bir kısmı, ses ve video evreni arasında tersine çevrilebilir bir yol oluşturan eserinde bulunabilir.

• Melon_manga'nın yazdığı ilk ekran insandır.
  • Roseti 93, CABA.
  • Temmuz ayında perşembeden cumartesiye saat 12'den 18:00'e kadar ziyaretler.
  • https://tickets.artlabpro.net adresinden rezervasyon ile ücretsiz giriş