Kara Panter lideri Hollywood yapımcısıyla iş birliği yapıyor

Doğal

New member
Huey P. Newton Oakland, Kaliforniya'da doğdu, ancak birkaç yıl O Amerikalı Che Guevara'ydı. Kara Panterlerin Kurucusu, Afro-Amerikan militanlığının radikal kanadı olan Newton, savaş propagandasının yanı sıra gettolarda iddialı bir eğitim programına sahipti ve çok geçmeden FBI'ın “ilgili kişisi” oldu. Yetmişli yılların başında, kısa bir hapis cezasına yol açan keyfi bir tutuklamanın ardından Newton serbest bırakıldı, ancak kısa süre sonra, onu haksız yere reşit olmayan bir fahişeyi öldürmekle suçlayan yeni bir tutuklama emri çıkarıldı. Çaresiz ve telefonlarının dinlendiğine inanan Huey, sonunda Bob Rafelson'la birlikte aşağıdaki gibi karşı kültür klasiklerinin ortak yapımcılığını üstlenen renkli bir Hollywood karakteri olan Bert Schneider'dan yardım ve sığınma talebinde bulunur. Kolay binici Ve Beş Kolay Parça. Radikal bir devrimci ve bir “karşı kültür”. Toplum çalışabilir mi?

Joshua Bearman'ın bir gazete makalesine dayanarak, Büyük Puro Bu, inişli çıkışlı anlatımları olan altı bölümlük bir mini dizi ama bizi 1974'teki Amerika Birleşik Devletleri'nin sosyo-politik ortamına yerleştirme gücüne sahip. Bearman, senarist Argo, burada Ben Affleck'in filmindekilere benzer cep telefonlarını bulabilirsiniz. Evet Argo İran'daki rehine krizi sırasında CIA'nın Hollywood'un yardımına ihtiyacı vardı; burada “iç” bir çatışmaya yardımcı olan bağımsız sinemadır.

Dizinin ilk bölümünde Huey Newton'un (André Holland) tuhaf ortağı Bert Schneider (Alessandro Nivola) ile nasıl tanıştığı ayrıntılı olarak anlatılıyor. Teressa Dixon (Moses Ingram), Kara Panterler'in yükselen lideridir ve ikisi arasında bir toplantı ayarlar. Toplantı, Hollywood'da “altında” göründükleri bir partide gerçekleşiyor (kamera onları göstermese de) Jack Nicholson ve Marlon Brando gibi yıldızlar.

Alessandro Nivola ve André Holland “Büyük Puro”da. AppleTV+

Huey, ırksal ve sınıfsal sorunlar nedeniyle buluşma konusunda isteksizdir, ancak sonunda radikal lidere takıntılı olan Schneider'ı kabul eder ve onunla konuşur. Yapımcı kurgu için alternatif yollar göstermişti ama Huey ülkesinin lideridir, gerçek biridir, bir sonraki Malcolm X'tir ve ona yardım etmek için ailesini ve kariyerini riske atmaya hazırdır. Plan, hayali bir film çekme kisvesi altında Küba'ya kaçışını kolaylaştırmaktır. Büyük Puro. Ancak “çekimler” bir dizi kaza, sakarlık ve gecikme nedeniyle gecikiyor ve bu da çoğu zaman anlatıya sıradan bir komedi havası veriyor.

Newton'un takipçileri olan iki FBI ajanının gülünç ve acıklı figürler olarak sunulması ise daha az sıradan. Ajan Sydney Clark (Marc Menchaca) ve Ajan Anderson (James Cade), hayatlarını hippi kılığına girerek, uzun saçları ve gür sakallarıyla geçirirken, Newton'un dairesi ve Schneider'in evinin kablolarını çekerler ve ikisi arasındaki bağlantıyı kanıtlayacak kanıt ararlar. onları tutuklayabilir. Ancak görünüşlerinin ve yöntemlerinin tuhaflığı onların çizgi filmdeki kötü adamlar olduklarını, başarısız olmaya hazır olduklarını gösteriyor.

Büyük Puro belki de kahramanın yabancılaşmasını aşırı derecede dramatize ediyor.  AppleTV+
“Büyük Puro” belki de kahramanın yabancılaşmasını abartıyor. AppleTV+

Her bölümün başında Sly & The Family Stone'un klasik “Underdog” şarkısı yer alıyor. Büyük Puro şov, Huey Newton'un hayatında kritik bir an, kurucu ortağı Bobby Seal'den (Jordane Christie) ayrılmasıdır. kara panterler, uğruna savaştığı her şeyin batmaya başladığı duygusu ve hayatı için savaşması gerektiği gerçeği. Bu mücadelede aynı zamanda, serinin en iyi sahnelerinden biriyle doruğa ulaşan uzun kaçış yolculuğunda ona eşlik eden ikinci karısı Gwen Fontaine'e (Tiffany Boone) olan bağlılığıyla da mücadele ediyor: Her ikisinin de aynı şekilde evlenmesi. Mexico City'de onları federallerden saklayan kilise

Huey'nin paranoyası, asılsız olmasa da, ona yardım etmek isteyenlere karşı bile onu yabancılaştırıyor ve Büyük Puro belki de kahramanın yabancılaşmasını aşırı derecede dramatize ediyor. Newton çok daha sonra, 1989'da öldürüldü, ancak eğitim programlarının çoğu yavaş yavaş Kuzey Amerika eyaletleri tarafından benimsendi. serisi Jim Hecht Afro-Amerikan sivil hakları mücadelesinin uzun tarihinde adını geri alma girişimidir.