Jean Genet, korku ve hayranlık bataklığı

Doğal

New member
Neredeyse ilk ışığı gördüğünden beri varlığı Jean Genet marjinallik damgasını vurdu. Onu doğduktan kısa bir süre sonra kamu yardımına veren, daha sonra evlat edinen bir annenin oğlu, daha sonra gönderildiği mesleki eğitim yatılı okulundan on dört yaşına gelmeden kaçtı, bir çocuk hapishanesine hapsedildi, daha sonra hırsızlık ve ahlaksızlıkla suçlandı , Avrupa'da dolaşırken Genet yerleşik Hırsızın Günlüğü (1949'da yayınlanan otobiyografisi) edebiyat tarihine bir kez ve sonsuza kadar girmeye değer bir karakter ve silinmez bir iz bırakacak, güzel oğlanlar, suçlular, seks ve ölümden oluşan bir evren.

Ama eğer Hırsızın GünlüğüOnetti'nin bir zamanlar Céline hakkında söylediği gibi, yazar “çatlakları kabul etti ve itiraf etti”, geçerken okuyucuların kalplerine birkaç damla balzamik hassasiyetin düşmesine izin verdi, Pompas funebres, yakın zamanda yeniden basıldığı için bizi ilgilendiren kitap ( Çevirinin şair Juana Bignozzi'nin kalemini içerdiğini belirtmekte fayda var), Genet her adımda bize bir dehşet örneği bırakıyor.

Kahramanın sevgilisi Jean, Paris'in kurtuluşu sırasında “zarafet ve yaşıyla süslenmiş büyüleyici bir milis askerinin kurşunuyla 19 Ağustos 1944 barikatlarına düşerek” öldürüldü. Tek bir cümle ve biz zaten topraklarındayız Genetkorku ve büyünün örtüştüğü bir yer. Pascal Quignard bunu Seks ve Korku başlıklı ünlü kitabında zaten söylemişti: Büyüleyiciliğe ve gizeme korkunun da eklenmesi için, ortaya büyüleyici. O büyüleyiciyani antik Roma'daki fallusun kişileştirilmesi: görkemiyle Genet evreni.

Elbette bugün birçok okuyucu için Genet Sindirimi zor bir yemek olduğu ortaya çıkıyor. Çelişkinin inkarından ve “çağdaş öznenin” acı dolu bir şevkle aradığı garanti ihtiyacından dolayı gizemi kabul etmek zordur. Cenaze Pompaları'nın bir yerinde anlatıcı “Hayattan, şiddetten ve umutsuzluktan sarhoşum” diyor. Kendini güvende hissetmek isteyen hiç kimse bu itiraflarla sorgulanmayacak.

Kötülüğün yolu

Üç yüz sayfa yetmez Jean Genet düelloyu bitirmek için. “Milislere olan nefretim o kadar güçlüydü ki” diye yazıyor, “o kadar güzeldi ki, en katı sevgiye eşdeğerdi. Hiç şüphesiz Jean'i öldüren oydu. Onu istedim. Jean'in ölümünden o kadar çok acı çektim ki, kendimi onun anısından kurtarmak için her yolu denemeye kararlıydım.

Ancak aşık Jean aynı zamanda sevgili Jean'e ait yengeçleri de kasıklarında hazine olarak saklar. Ruhun bedenle işinin bittiğine inandığınızda, sevdiğiniz kişinin bir böceğin içindeki bir damla kanından başka bir şey olmasa bile, geriye kalan küçük bedenden başka ne yapabilirsiniz?

“Jean'in ruhu bende ne kadar çok varsa – Jean'in kendisi de benim içimdeyse – büyüklüğü olmayan suçluları, korkakları, hainleri o kadar çok seviyorum.” Kötülük zaten çok yaygındı; acı bir amplifikatör görevi görmüştür. Her zamanki gibi ama “acıyla düzeltilen” bir dünyada asalet sevilemez. “Öldürdüm, yağmaladım, çaldım, ihanet ettim. Zafere ulaştım!” Jean'e göre bu, hem suçlunun hem de aynı derecede kötülükle uğraşan ve kendisi için tek günahın yaratıcı zihne son verecek olan kendini yok etmek olduğunu düşünen şairin yoludur. Mükemmel yalnızlığın yolu.

Öldürmeyen kendini öldürür. Üstelik öldürmek, ele geçirmenin en eksiksiz biçimidir. “Führer en güzel adamlarını ölüme gönderdi. Hepsine sahip olabilmesinin tek yolu buydu. Kaç kez beni rahatsız eden o güzel oğlanları öldürmek istedim çünkü hepsini birden becerebilecek kadar sikim ya da onları dolduracak kadar spermim yoktu!

Peki, eğer zafere giden yol, son mastürbasyon eylemi olarak kendi cenazesine kadar kendini öldürmeden etrafındaki her şeyi yok etmekten ibaretse, bu yolculuğun sonundaki cenaze çelengi nerede? Kahramanın ifade ettiği gibi, yaptığımız her şeyi yaptıktan sonra kötülüğün alanlarının iyiliğin alanları kadar sık veya daha sık olduğunu keşfedersek ne olur?

Jean (aşık) yalnız kalmak için kötülük diyarına gitmiş ve bir kalabalıkla karşılaşmıştır, şimdi geri dönüp kendini iyiliğe mi adamalıdır? “Jean D.'nin ölümü bana kök saldı. Sonunda lanetlediğim ve özlemini duyduğum o Fransa'ya aitim. Daha sonra şu sonuca varacak: “Ülke için yapılan fedakarlığın güzelliğinden etkilendim.”

Ancak kendimizi kandırmayalım: Jean'in bize yalan söylemesi ve bu ifadenin ironi bile sayılmaması çok muhtemel. Tüm bunlardan, Nazilerin işgal ettiği bir şehrin sefaletinin ortasında çamur ve taşların arasında bulunan bir mücevher gibi kurtarılan şeyin şiirden başka bir şey olmaması çok muhtemeldir. Hayatının tek filminden bir sahnede şifrelenmiş o mesaj gibi: bir aşk şarkısıHapishaneden çıktığında (Sartre, Picasso ve dönemin diğer aydınlarının aracılığıyla geri dönmediği) iki mahkumun hücre duvarındaki küçük bir delikten sigara dumanı alışverişinde bulunduğu filmi filme aldı.

Tek iletişim şekli olarak bir duman bulutu. Resimdeki şiir. İnsanlar arası ilişkilerin metaforu ve belki de edebiyatın metaforu, küçücük bir deliği aşarak güzellikle ulaşan metnin gücü – tıpkı mükemmel cümlelerin her biri gibi. Jean Genet– okuyucularınızın boğazlarının merkezi.

Cenaze salonu, Jean Genet. Çevrildi Juana Bignozzi ve Javier Ignacio Gorrais. Gümüş Kase, 304 sayfa.

Ayrıca bakınız

Jean Genet: tecrübeli bir ruhun sahtekarlıkları

Ayrıca bakınız

Jean Genet ve onun uzun süreli tutkusu

Jean Genet ve uzun süreli tutkusu