Hale, kaçışlar ve bir ustanın ortaya çıkışı: Luis Gusmán

Doğal

New member
örtülü vücut Zor zamanlarda başladı. Yetmişli yıllar Buenos Aires'teydi ve Martín Fierro kitabevinde sık sık buluşan bazı yazarlar bir roman yazmaya karar verdiler. vardı Luis Gusman, Ricardo Piglia, Germán García, Juan C. Martini Real, Marcelo Pichón Rivière ve Ricardo Zelarayán: birinci sınıf bir grup, kültürlü ve sokak kültürü, hayal edilebilecek en huzursuz ve zorlu grup. Bir şifre aradılar. Ertesi günün manşetlerini okumanın beni iyi bir şekilde toparlayabileceğini düşündüler.

Sabah başlamak üzere gazeteleri açtıklarında, Pier Paolo Pasolini'nin Roma yakınlarındaki Ostia'da “ülkemizde olduğu gibi karanlık ve karanlık bir şekilde” öldürüldüğünü öğrendiler. Ölülerin Günüydü. Gusmán bunu böyle anlatıyor.

Korkunç haberin ardından ortak roman projesi, sanki nakavtla yıkılmış gibi sessiz kalıyor, ancak fikirler tıpkı ilişkiler gibi hayatta kalıyor ve dallanıyor ve Gusmán bu kitabı yazıyor. Pasolini'nin o dönemde bir yürüyüşçü olduğunu, onların “mezarlıklarda yürüyen yalnız insanlar” olarak adlandırdıklarını söyleyecektir. Ve birkaç dakika sonra okumaya başlayacağınız hikaye tüm hızıyla karşımıza çıkıyor.

Zaman biraz ileri gidiyor: Roman, Tüm Azizler Günü ile Tüm Ruhlar Günü arasında başlıyor ve başlangıcı geri dönüşü olmayanın önüne koyuyor. Zamanın ve sokakların içinden bir nefes gibi geçme yeteneğine sahiptir. Cocteau, bir kitapta önemli olan şeyin onun ilerleme şekli olduğunu söyledi. örtülü vücut Bunu sisin içinde yapıyor, belki de sis şekilleri bulanıklaştırdığı ve huzursuzluğu, kaçışları ve hayaletleri teşvik ettiği için. Üstelik tangoda da söylendiği gibi sisin ortasında kimse diğerinin ağlayıp ağlamadığından emin olamaz.

Her halükarda, uykulu ve tetikte şehrin karakterleri meşgul, bilmeceleri ve pratik soruları çözüyor ve gizli bir bürokrasiye hapsolmuş durumda. Şu ya da bu nedenle işler karmaşıklaşıyor ve ikili bir hareket halinde ilerliyor: Sevdiklerimizin kalıntıları korunmalı ve bazı bedenlerden kurtulmalı, rüyalar deşifre edilmeli ve hayal edilmeli, bazı sesler çağrılmalı ve onlardan kaçılmalıdır. Efsanevi bir müzisyenin cenazesinin arifesidir (ki bu da onu gömmemekle eşdeğerdir elbette, tam tersi).

Bir polisiye romanın içinde olduğumuz söylenebilir ama herhangi birinin değil, çünkü karakterlerinden birine dönüşen öykü de kaçar (bu durumda tür sınıflandırmaları). Birşey için örtülü vücut selam söyle Karanlığın kalbiFıkrayı çevreleyen iklimin hakim olduğu yerde, “dışarıda olan ve onu çevreleyen şey, tıpkı onun halelerinden biri gibi, ışığın ışığı çevrelemesi gibi.” Belki de bazı kitapları çevreleyen o hale etkisidir okuyucuya ışıkları ve sessizlikleriyle ulaşan.

Bu etki altında sayfanın diğer tarafında tuhaf dönüşümler meydana gelir. Borges, polisiye romanın kendi okuyucu tipini icat ettiğini, bir tür “oturan dedektif” diyebileceğimiz, herhangi bir kitabı, öyle olmasa bile her şeyin bir ipucu ve şüphe olarak çalıştığı bir koda dönüştürdüğünü söyledi. örtülü vücut Aynı zamanda trans halindeki öykünün okurunu da yaratır: işaretlere ve seslere karşı dikkatli, bir kelimenin sahip olduğu farklı yaşamlara duyarlı. Kısacası okurken kendi kendine şunu söyleyen biri: “Benim bilmediğim bir iç mekanım var, artık böyle. “Neler olduğunu bilmiyorum.”

Aslında az önce romanın yarattığı doğrudan etkinin net bir yazılı örneğini verdim. Bu cazibeye karşı koyamadım ve kitaplardan birinden alıntı yaptım. Gusman az çok kamufle edilmiş bir şekilde kendisininkine dahil edildiğini beyan eder. Gördüğüm kadarıyla kendisine özgü bir mizah anlayışıyla, birden fazla kez “intihal” niteliğinde bir metin yazdığını söylemiştir.

Olağanüstü okuyucu, geri dönen ve ağı çeviren balıkçı, mizahtan hoşlanır. Ayrıca bu romanın medyumluk amaçlı bir oturum olduğunu ve bunu kimin kime dikte ettiğinden emin olmadığını söyledi. Benim için bu bir edebiyat kutlaması. Kumaşların arkasından gizli bir düzlemde, okumaların iletişim kurma eğilimini onurlandırıyor. Hayat dolu bir oyun, kurgusunu unutulmaya karşı bir panzehir ve ses tahtası olarak sunan cömert bir okuyucunun armağanı.

Yazılması zor olan şey örtülü vücut Bu, onun paradoksal gerçeğinin her zaman galip gelmesidir: Bir taraf hakkında yorum yaparsam, diğer birçok taraf için bunu adaletli yapamam. Bu romanın yetmişli yıllarda başladığını söyledim. Aynı zamanda ve daha sonra basılan ve aynı zamanda neler olduğunu anlatmaya çalışan birkaç kitap aklıma geliyor.

Nasıl oldu Luis Gusman o günlerin nabzını, anlatılmaz olanı, karanlık ve karanlık olanı tuzağa düşmeden aktarmak için? Okuduğumuzda zaten olmuş bir şeyin önsezisi haline gelen bir hikayeyi nasıl anlattınız? Bir durumla karşılaştığımızda gözlerimizin bağlı olduğunu söylemiyorlar mı? Bu roman neden Alberto Arenas'ın söylediği gibi “tüm geçmişi / asla geri gelmeyecek olan geçmişi” geri getirme gibi garip bir etki yaratıyor?

Karakterlerin giderken gidenlerle uğraştığı, vizyonlarla dolu bu bağlantılı hikayeler dizisi, bir kehanet mi yapıyor, daha doğrusu kendi günlerini anlatmanın yolunu çiziyor olabilir mi? İklimin, halenin, anıları kuşatan şeyin saklı maddesi olduğunu kelimelerle nasıl ifade edebiliriz? Aklıma bir cevap geliyor: Luis Gusmán Body Veiled'i ilk kez 1978'de yayımladı ve bu yeni basım onun iki katı olacaktı. Ya da tam tersi, kim bilir.

Önsözden şuraya örtülü vücut, Luis Gusmán tarafından, Nadie Shore tarafından düzenlendi. Esther Cross'un yazarıdır. Radiana, Kavanagh, Üç Kardeş ve yakın zamanda yeniden basılan Frankenstein'ı yazan kadın (Minúscula Editoryal).

örtülü vücut, Luis Gusmán. Kıyı Yok, 128 sayfa.

Ayrıca bakınız

Luis Gusmán ve edebiyatın duygusu: “Hayal gücü kontrolden çıktığında sorun olur”

Ayrıca bakınız

Luis Gusmán: “Yazarın onuru, üslubuna saygı duymaktır”

Luis Gusman: Yazarın onuru onun üslubuna saygı duymaktır