Catalina Briski ve aile anısına solo dans tiyatrosu

Doğal

New member
Aktris ve dansçı Catalina Briski işi tarif et PaCatayarattığı, yönettiği ve icra ettiği dansı şu sözlerle ifade ediyor: “Bana mutlu değil, içten yaşama gücü ve kırılganlığını veren aşklara ve aşk olmayanlara en derin bağlılığımı ifade etmeyi amaçlayan bir dans.” Aktris ve kuklacı Laura Melillo ile aktör ve yönetmenin kızı Norman Briski, Kaçınılmaz bir tiyatro evinde doğdu ve büyüdü. Zorunlu görünen ama onu bazı dolambaçlı yollara sürükleyen bir kader; Ancak bu dolambaçlı yollar onu bir şekilde başlangıç noktasına götürdü: “Tiyatronun bir miras mı yoksa kişisel bir tercih mi olduğunu bilmem gerekiyordu. Biraz dansa yöneldim ve şimdi dans tiyatrosunda çalışıyorum.

–Dans eğitiminiz nasıldı?

–En spesifik olanı bir süre yaşadığım Fransa’da Diana Ringel ile oldu. O zamanlar bulunması daha zor olan bir dans dili uzmanlığıydı.

–Alman ifade dansıyla ve ayrıca Pina Bausch'un yöntemleriyle ilgiliydi. Diana ile ilişki pek iyi bitmedi. Öğretmenle simbiyotik ilişki artık daha fazla sorgulanıyor ama ben babamın ya da Tato Pavlovsky'ninki gibi o türden bir okuldan geldim. Her şeyinizi verdiğiniz, hocanızın size gösterdiği yolu takip ettiğiniz, estetiğini yeniden pekiştirdiğiniz, onun dünyasına girdiğiniz bir eğitim. Bu şekilde büyüyen Diana'yla ilişkisi kötüleşti; Bugün de aynı şekilde öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum.

–Peki tiyatrodan uzaklaşmak için dolambaçlı yol dans mıydı?

–Bir ara sanki tiyatro okumaya cesaret edemiyormuşum gibi Karma Sanatlar diplomasına da başladım. Daha sonra bir dansçı olarak bunu yapmanın bana zarar vermeyeceğine ikna oldum; Tabii bu kendim için hazırladığım bir konuşmaydı.

Catalina Briski: “En derin bağlılıklarımı ifade etmeyi amaçlayan bir dans.” Fotoğraf: María Laura Vázquez/ Basın

– Baban Norman'dan ders aldın mı?

–Kızlığımdan beri onun binlerce dersini gördüm. Ama başka bir drama öğretmeniyle başladığımda, ilk dersimde soyadımı sakladım çünkü onların benim hakkımda bir fikri olmasını istemiyordum; O dünyada bakire gibi olmak istedim. Kişinin kendi babasından ders alması kontraendike olmalıdır. İzleyici olarak da dinleyici olarak da gidebilirim ve bir dönem bunu çok yaptım. Bana şöyle dedi: “Sahneleri çekmeye başlamazsan sıkılacaksın.” Ama bu aynı zamanda işine kendisi kadar kendini adamış biri olan babamla yakınlaşmanın da bir yoluydu.

– Gösteri sanatları bağlamında kendinizi özellikle dans tiyatrosuyla özdeşleştiriyor musunuz?

–Dans ve tiyatronun bu kadar bölünmüş olması bana çok saçma geliyor; Bazı üniversitelerde bunları entegre ediyorlar ve bu benim için çok daha ilginç.

–Mesela tiyatroda çok temel bir şey var: ketleme üzerinde çalışmak; Sanki bir dansçı engellenmemiş gibi, dansta bu noktaya değinilmemesi beni şaşırtıyor. Pedagojik ve sahne açısından bakıldığında dans ve tiyatronun bütünleşmesi benim için çok önemli görünüyor. Bazen bir oyuncunun bedeninin onun sesi olduğu söylenir ve buna katılmıyorum. Bir izleyici ve bir icracı olarak kaynaşmış dillerle daha çok ilgileniyorum. Bedenin dahil olmadığı saf metinden oluşan bir teatral performans beni bunaltabilirdi. Ama sadece işin içinde olan bir kurum değil, aynı zamanda eğitimli bir kurum da düşünüyorum.

– Dans tiyatrosu türünü nasıl tanımlıyorsunuz? Her yerde bulunan bir terimdir ancak içerikleri birbirinden farklıdır. Pina Bausch yaptığı işe bu adı vermedi.

–Bu birleşmeyle ilgili değil, doğrudan dans ve tiyatro arasındaki varsayılan ayrımın göz ardı edilmesiyle ilgili. İnsanlar “fiziksel tiyatro”dan bahsediyorlar ama bunlar sadece moda olan isimlendirmeler. Ben gerçek olan üzerinde bir etki yaratmakla daha çok ilgileniyorum. Pina tam olarak “dans görünmeyeni görünür kılar” dedi. Az ya da çok metin varsa, tutuklamalar varsa bunların hepsi anekdottur. Pina'nın deyiminin de tersini düşünüyorum: görüneni görünmez kılmak. Dansta görsel-işitsel çok fazla şey var ve bu da başka bir ayrılık.

– Cep telefonunda, tik tok'ta tüketilen dans; beğensek de beğenmesek de var; Bana göre bu, dansın tamamen ölü bir temsili: Seni nasıl gördüklerini gösteren bir ayna var, herhangi bir çelişki içermeyen boş bir şey ve bu sadece seni sunmak isteyen piyasa. Dans tiyatrosu saf bir çelişkidir. Geçenlerde bir derste “nötr” üzerinde çalıştık…

Catalina Briski oyuncu, dansçı, öğretmen ve yönetmendir.  Fotoğraf: María Laura Vázquez/ Basın
Catalina Briski oyuncu, dansçı, öğretmen ve yönetmendir. Fotoğraf: María Laura Vázquez/ Basın

-Doğal? Bu kavramı biraz genişletebilir misiniz?

–Tiyatro araştırmasının kategorilerinden biridir. Öğrenciler genellikle “tarafsız”ı boşlukla ilişkilendirirler. Hayır. Tam tersi: göstermeyi, temsil etmeyi bırakmakla ilgili. Kambur yürümek gibi fiziksel alışkanlıklardan dahi kurtulmanızı sağlayan bir dökülme çalışmasıdır. Pina Bausch'un o yürüyüşü (not: Alman koreografın “Karanfiller” adlı eserinden, Wim Wenders'in filminde yeniden canlandırılmıştır), o kadar ünlü ve kadın elbiseleriyle süslenmiş ki, piyasa onu alıyor ve sadece bir yürüyüşe dönüştürüyor. görüntü. Ama o dansçıların bakışlarında onların geçmişini görebiliyorsunuz. Benim iddia ettiğim derinlik budur.

–Bir süredir pek çok sanatsal tezahür Benliğin ifadesine yöneldi: edebiyatta, tiyatroda ve ayrıca dansta. Peki ya bunda? PaCata?

–Benliğin olaylarını sahneye taşımak ciddi bir sorundur. Oldukça desteklenen biyodrama türü beni reddediyor. Belki de çok ciddi şeylerin yaşanmadığı bir hayatın melodramını yapmayı çok narsist buluyorum. Bunu söylüyorum ve aynı zamanda tiyatronun demokrasisini de savunuyorum: Herkes istediğini sahneye koysun. ama yarat PaCata Benim için pek çok çelişki yarattı çünkü ilk kişi, yani ben tehlikedeydim.

–Hayatınızın bazı yönleri mevcut olduğu için mi?

–Ama bu bir hikaye değil, kendimden bahsetmiyorum. Daha küçük, daha samimi, beni dürüst olmaya itecek bir şeye gitmek istediğim doğruydu. Dans etmek bir sunudur ve izleyiciye “gelin hikayemi görün” değil, “paylaşalım” diyorum. Ve bunlar şiirselleştirilmiş adaklardır. Bir anekdotu anlattığım tek bir kısım var ve onu hep ortadan kaldırmak isterim; Dans bir metafor olduğundan ve bazen mesafe yaratabildiğinden, bir dakikadan fazla sürmeyen o anı da dahil etmek gerekli göründü. Başka bir sahnede annem benim doğumumla ilgili bir metni okuyor. Bu benim için büyük bir sevgi anlamına geliyor ve bu toplumda onu yeniden toparlamak çok güçlü çünkü kadınların doğum yapması, anne olmanın ne anlama geldiği ve çocuk sahibi olmama modası konusunda bir anlayış eksikliği var.

–Bu şiirsel ithaflar kime hitap ediyor?

–Bir sahne babama, anneme ve kız kardeşlerime ithaf edilmiştir. Bir diğeri, nehre – Tigre Adaları çocukluğumdan beri benimle yakından bağlantılıdır; Kızıma, itaatsizliğe ve dansa adanmış sahneler var. Ayrıca okuduğum bir manifestoda hayatımın bu yönüyle ilgili daha politik bir şeyler ortaya çıkıyor.

-En sonunda PaCata Bu bir biyodrama mı?

–Adaklar şeklinde kamufle edilmiş.

*PaCata Pazar günleri saat 18.00'de Teatro Cooperativa Perra, Bonpland 800'de sunulur.