bir volkanın kenarında pogo

Doğal

New member
Bir Latin Amerika şehrinin ortasındaki bir yanardağın kenarında, en aşırı şiddete karşı tetikte olan bir elektronik parti. Şaman ve And hayali genç bir kadınla karışan Noa, en yakın arkadaşıyla birlikte onu terk eden babasını bulmak için bir yolculuğa çıkar. Psychedelic ve atalardan kalma bir pogoda iç içe geçmiş terli beden yumağı: “Beden kendini canlı canlı çarpışmaya teslim ediyor… Kimse zarar vermek için pogue yapmıyor: pogodaki hiç kimse zalim değil” diye yazıyor Ekvadorlu Monica Ojeda içinde Güneş festivalinde elektrikli şamanlar, son romanı. Kitap onu uzun yıllar ülkeye ayak basmadan Buenos Aires Kitap Fuarı'nı ziyaret etmeye getirdi.

Şiir ve sözlü anlatımla dolu bu roman, müziğin bedenlerde neler yarattığını ve orijinal travmayı farklı yapılar üzerinden ele alıyor. İlkel acıyla ilgili soru; Marosa Di Giorgio'nun yazdığı gibi yanmakta olan yerel bahçeye dönüş. Yazar konuşmak için zaman ayırdı N Gabriela Cabezón Cámara ve Dolores Reyes ile La Rural'da yapılan resmi sunumun başlangıcında, bir dizi röportajın ardından kaldığı otelin lobisinde.

–Roman bir yandan partiyi, şamanik bir çılgınlığı, aynı zamanda da gizli bir şiddet bağlamını sunuyor. Nasıl ortaya çıktı?

–Her şey müziğin, ister acıdan ister korkudan olsun, aşırı duyarlı bir bedene ne yaptığını düşünmek istediğimde başladı. Müziğin geri çekilmiş bir bedeni açtığını ve tüm bu duyguların bazen rahatlatıcı bir şekilde ortaya çıkmasına izin verdiğini hissediyorum, çünkü Enrique Lihn'in sessiz bölge dediği şeye benzer bir dile hitap ediyor. Bu da beni müzikte korkan, incinen, kaçış arayan bir beden fikrinden yola çıkarak araştırmaya yöneltti. Yaralarına, kabusların ve içsel rüyaların dünyasına büyük bir güçle geri dönüş bulur.

–Birçok iç içe geçmiş beden yumağı görseline yer veriyorsunuz. Kişisel deneyimlerden ilham aldınız mı?

–Kitaplar, çok fazla hayal gücüne sahip olanlar bile, otobiyografiden ve eğlenceli bir icattan oluşur. Ekvador'da olup bitenler hakkında konuşmak ilgimi çekti çünkü bu beni doğrudan etkileyen bir konu. Bütün ailem ve arkadaşlarım orada. Sizi sınır dışı eden bir bölgede genç bedenlere ne olacağını düşünmek ilgimi çekiyordu, çünkü burası ölümün her zaman topuklarınızı ısırdığı şiddetli bir bölge ve oradaymış gibi görünen bir gelecek hayal gücünü nasıl yaratabilirsiniz? gelecek yok. Özellikle gençler için. Sürekli parti yapmaya çalışan arkadaşlarımı düşünüyordum. Bunun bedeni korkudan arındırmakla ilgisi var; kolektif olarak bir araya gelebilme cesaretine sahip olun. Bundan yola çıkarak, neredeyse savaş ortamında bir partinin ne anlama geldiğini düşündüm; şu anda ülkemde olan da bu.

–Ekvador'da şiddeti nasıl yaşıyorsunuz?

–Bunu çok yakından düşünüyorum. Ekvador şu anda bir narko devleti; olup bitenlerin sonu görünmüyor. Konu sadece uyuşturucu satışı veya üretimi değil. Ormanların işgalinden, bölgelerimizden, cinayetlerden ve yasa dışı arazi veya gayrimenkul anlaşmalarından bahsediyoruz. Olanlar, yıllardır faaliyet gösteren ve örneğin çocukları tetikçilerinin bir parçası olarak alan narkotik çetelerinin gelişimini körükleyen neoliberal politikaların bir sonucudur. Ortada da toplumsal eşitsizlik, eşitsizlik, toplumsal adaletsizlik, ırkçılık var. O kadar çok bacağı olan bir canavar ki nasıl parçalanacağını size anlatamam.

–Az önce ekstraktivizmden bahsettiniz ve romanınız bir yanardağda geçiyor. Edebiyat ve coğrafyanın kesişimiyle ilgileniyor musunuz?

–Evet, doğanın ve bölgenin canlı ve kendi söylemlerinin aracısı olduğu fikrine giderek daha fazla ilgi duyuyorum. Daha az insan merkezli yazı hakkında düşünmek ilgimi çekiyor. Bu yüzden sözlü anlatım yoluyla yazının dürüstlük ve yapısal tutarlılığının yollarını biraz olsun kırmakla ilgileniyorum. Yazan bedenlerin bölgeden nasıl etkilendiğini düşünmek ilgimi çekiyor.

–Bu romanda biraz daha fazla risk almak için And Gotiğinden biraz uzaklaştığınızı mı düşünüyorsunuz?

–Her kitabın tamamen özel ve geçici bir zihinsel ve fiziksel egzersiz olduğunu hissediyorum. Bir zamanın, bir bedenin yoğunlaşması. Yarın ne yazacağımı bilmiyorum. Bundan sonra yazacağım şey Galapagos Adaları'nda olacak. Ayrıca araştırdığım hiçbir şeyle evlenmeyeceğim. Yazmak bana düşünmeyi eğlenceli bir yer haline getirebileceğiniz bir yer gibi görünüyor. Bazı tekrarlar var: korku ve karanlık bir arzu. Hayal gücüm bu yönde. Nedenini açıklayamadım.

–Genellikle vücuda isim verirsiniz. Yazmakla fiziksel bağlantınız nasıl?

–Bir ritüel deneyimim var. Mesela bu kitabı yazarken tüm odayı küçük volkan resimleriyle doldurdum. Önce masamın önüne bir tane astım, sonra oda volkan resimleriyle doldu. Kendimi, yazarken yakınımda bulundurmayı sevmemden kaynaklanan bir çeşit güç verdiğim nesnelerle çevreliyorum. Mesela bu romanı da bir arkadaşımın bana getirdiği volkanik kayayla yazdım. Arada bir ona dokunuyordu. Bunun sizi belirli kelimeleri aramaya teşvik ettiğini düşündüğüm bir atmosfer yaratmakla ilgisi var.

–Genellikle terör ve rahatsız edici şeyler üzerine çalışan bir nesil Latin Amerikalı yazarla akrabasınız. Orada güçlü bir şey görüyor musun?

–Son yıllarda Latin Amerika'da kadın yazarlığının en büyük gücü aciliyetten geliyor. Yazmak çok fazla dürtüyle, çok fazla öfkeyle, çok fazla korkuyla, çok fazla bir şeyler söyleme arzusuyla ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda çok özel bir yazma atmosferi de yaratıyor. Bunun aynı zamanda son yıllarda travma hakkında konuşmayı öğrendiğimiz gerçeğiyle de ilgili olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda kadın cinayetinin ne anlama geldiğini yeni yeni adlandırmaya başladık. Kimse isim vermezse dili bulmak daha zor olur. Biz yazarlar, birlikte düşündüğümüz ayrıcalıklı bir an yaşıyoruz. Benim yazılarımın da benimkine damgasını vuran kadın ve erkek seslerinin karışımından doğduğunu düşünmek hoşuma gidiyor.

Elektrikli Şamanlar, Monica Ojeda. Rastgele Ev Edebiyatı, 288 sayfa.

Ayrıca bakınız

Edebiyatın pop yıldızı Mónica Ojeda

Ayrıca bakınız

Mónica Ojeda'nın Gotik And Dağları

Mónica Ojeda'nın Gotik And Dağları