“Ayı”da Abby Elliott yeni bir tarifi takip ediyor

Doğal

New member
Abby Elliott komedide yolunu biliyor. Groundlings ve Upright Citizens Brigade'in komedyenlere yönelik okullarının emektarlarından biri olarak gösteriye katıldı. Cumartesi gecesi canlı 21 yaşındaydı ve o andan itibaren kahkaha garantili programlarda yer aldı. Annenle nasıl tanıştım Ve Tuhaf Anne Dışarı. Daha sonra, 2021 baharında FX yeni bir komedinin pilot çalışmasını yapmak üzere onunla iletişime geçtiğinde Abby meraklanmaya başladı. “Benden birine ses vermemi isteyip istemeyeceklerini merak etmeye başladım” dedi. “Belki komik bir konuşma balonu diyebiliriz? “Eğlenceli olabilir.”

O komediydi Ayıüçüncü sezonuyla Disney'e geri dönüyor. Esas olarak bir Chicago restoranının gerilim dolu mutfağında geçen filmde, Jeremy Allen White sorunlu bir şefi canlandırıyor. Abby Elliott onun rahat kız kardeşi olarak görünüyor. Ayı Yalnızca klasik anlamda, insanın zayıflıklarına vurgu yapması ve sonu felaketle bitmemesi anlamında komedidir. (Panik, maddi sorunlar ve intihar düşüncelerinin olduğu bir iş yeri felaket değil mi? Ocak ayında en iyi komedi ödülünü veren Emmy seçmenleriyle tartışıyorum.) Aksi takdirde dramatik, çılgınca ve son derece stresli olur. Abby, “Gerçekten tehlikede olan şeyin büyüklüğünü hayal etmemiştim” diye hatırladı.

Değeri ne olursa olsun, Ayı bunu komedi olarak görüyor. “Tıpkı gerçek hayattaki gibi” diye karşılaştırdı. “Birçok insan karanlıkta ve streste komedi olduğunu düşünüyor. “Bu anlamda oldukça tanınabilir.” Ancak mutfağa giderken ilginç bir şey oldu: Ayı Abby'yi dramatik bir oyuncuya dönüştürdü. Kimseye sesini vermiyor.

“The Bear”da Elliott, ayrılan Jeremy Allen White'ın canlandırdığı sorunlu şef Carmy'nin ablasını canlandırıyor. Fotoğraf: Chuck Hodes/FX

Üçüncü sezon prömiyerlerine yaklaşık bir hafta kala, güneşin battığı bir yaz sabahında New York'un Yukarı Batı Yakası'ndaki bir kafede buluşuyoruz. 37 yaşındaki Abby Elliott, Los Angeles'ta yaşamasına ve Chicago'da çalışmasına rağmen, bir aile düğünü için ülkenin doğu kıyısına gelmiş ve ardından şehirde birkaç gün geçirme fırsatını yakalamıştı.

Sıcağa rağmen, kahvaltı zamanı geldiğinde iyi giyinmişti ve yüzü tazeydi (kalın bir tabaka güneş losyonu sürdüğünü itiraf etti). İri gözleri, kapalı ağzında alaycı bir gülümsemesi ve anında yakınlaşma yeteneği var; özellikle de 2024 Altın Küre Ödülleri'nde benzer bir durumda meslektaşı Sarah Snook'la sahne arkasında anne sütünü sağarak geçirdiğini anlatırken.

Eğer bir allelomorf, yani gülme geni varsa, Abby Elliott'ta da var. Babası, en son ABD'de görülen, mutlaka görülmesi gereken bir gece gazisi olan Chris Elliott. Schitt Deresi kim bir sezon geçirdi Cumartesi gecesi canlı (SNL). Amerika'nın en iyi komedi kuşağının komedi ikilisi Bob & Ray'in yarısı olan Bob Elliott'un oğludur. SNL. (Abby'nin annesi Paula Niedert Elliott, TV'nin en büyük sunucusunun yetenek koordinatörüydü. LNSDavid Letterman).

Abby Elliott harekete geçmek zorunda kaldığını düşünmüyor. Putlaştırdığı babası ona gösteri dünyasından para kazanmanın mümkün, hatta arzu edilir olduğunu gösterdi. Ama asla onun görünüşünü görmesini sağlamadı. David Letterman'la Geç Gece ve onu üniversiteye gitmeye teşvik etti. Abby, “Yani seçenekler vardı” diye açıkladı. “Başka bir şeyi nasıl yapacağımı bilmiyorum ve aslında hiç yapmadım.”

Bir dönem sonra üniversiteyi bıraktı ve akrabalarıyla birlikte yaşadığı ve doğaçlama dersleri aldığı Los Angeles'a taşındı. Birkaç yıl sonra davet edildi SNL. Hafif bir adam kayırma biçimi olan soyadının tanınması onu sitcom'un kapısına bırakmış olabilir. 30 Kayaama onu orada tutan şey bazı ünlüleri (Angelina Jolie, Meryl Streep) çılgınca taklit etme yeteneğiydi.

Dört yıl sonra gösteriden ayrıldı ve sonraki on yıl boyunca istikrarlı bir şekilde çalıştı, ancak genellikle kültürel radarı nadiren yakalayan yarı karanlık yardımcı rollerdeydi. Bununla barıştı. “Kendimi çok güvenli bir bölgede hissettim, tamam, bu tam bana göre” dedi. “Tamam, diğer rolleri alamayacağım veya dramatik roller oynayamayacağım gibiydi.”

Christopher Storer, yaratıcısı Ayı, sevgi dolu ve duyarlı bir kız kardeşi canlandıracak oyuncu ararken aynı şeyi düşünmüyordu. Daha önce Abby'yle hiç çalışmamıştı ama onu çok iyi hatırlıyordu. SNLözellikle taklitleri. “Yaptığı şeyde çok samimi bir şeyler vardı” dedi. “Taklit ettiği insanlara olan sevgisini hissedebiliyordunuz.”

Elliott, “Saturday Night Live”da dört yıl geçirdi ve Angelina Jolie gibi yıldızlara dair izlenimleriyle tanınıyordu.  Fotoğraf: Dana Edelson/NBC
Elliott, “Saturday Night Live”da dört yıl geçirdi ve Angelina Jolie gibi yıldızlara dair izlenimleriyle tanınıyordu. Fotoğraf: Dana Edelson/NBC

Storer bu sevgiyi, White'ın “Carmy”sinin ablası ve ailesinin terapiye giden tek üyesi olan Sugar lakaplı Natalie Berzatto için istiyordu. Ek olarak Storer, doğaçlama konusunda iyi eğitim almış bir komedyen olan Abby'nin çok çok hızlı çalışabileceğinden şüpheleniyordu; bu, hamlığa değer veren ve bütçesi birkaç çekimin dahil olduğu bir şovda gerekli bir şeydi. Abby uzaktan oyuncu seçimine başvurdu; Storer büyülenmişti. “Çok insani olarak algılanıyordu” diye vurguladı.

Natalie'nin pilotta yalnızca bir sahnesi var; Carmy ile intihar eden ağabeyleri Mikey hakkında konuştuğu bir an. Kısa olmasına rağmen sahne, kardeşler arasındaki aşkı ve travmayı aktarıyor. Abby ve White, sahneyi çekmeden veya aylar sonra kalıcı olarak yeniden çekmeden önce sahne hakkında konuşmadılar. Ancak White, yakın bir akrabalık hissettiğini hatırlıyor.

White bir telefon görüşmesinde “Farklı hayal gücümüz ne yapmış olursa olsun, birbirimize aynı hikayeyi anlatıyorduk” diye yanıtladı. Carmy ile Natalie arasındaki sahneleri mutfağın kaosundan bir rahatlama olarak tanımladı. Oyunculardaki diğer insanlar da aynı şeyi hissetti.

Kuzen Richie'yi canlandıran Ebon Moss-Bachrach, Abby Elliott'un “bir bakıma heteroseksüel bir adam olduğunu: pratik, çılgınca değişken geniş bir aileyle çevrili” olduğunu söyledi. Ebon bunu bilmeseydi Elliott'un cezaevinde yattığını asla tahmin edemezdi. SNL.

“Komik olmadığı için değil, sadece ayakları yere bastığı için” dedi. “Abby övünmez. Bütün bu dürüstlük ve titizlik aslında ona ait.”

İlk sezonda Natalie restorandan izole edilir, ancak 2. sezonda önce iç yenileme sırasında proje yöneticisi ve ardından genel müdür olarak katılır. Dizinin dizi sorumluları Storer ve Joanna Calo'nun planladığı şey bu değildi. Ancak Elliott'ın performansı onu birincil ortama taşımaya karar vermelerini sağladı.

Abby nihayet mutfağa girmeyi kabul ederken, “Ah, teşekkür ederim” diye düşündüm. “Gerçekten onu kaçırmaktan korktum.”

Çocuk sahibi olmak Elliott'a kariyeri konusunda daha incelikli bir bakış açısı kazandırdı.  Fotoğraf: The New York Times için McCausland
Çocuk sahibi olmak Elliott'a kariyeri konusunda daha incelikli bir bakış açısı kazandırdı. Fotoğraf: The New York Times için McCausland

2. Sezon yazılırken Elliott ikinci çocuğuna hamile olduğunu öğrendi. (Senarist Bill Kennedy ile evlidir.) Storer ve Calo'ya bilgi verdi; onlar da daha sonra senaryo için Natalie'ye hamileliği icat etmeye karar verdi.

Neyse, Abby'nin hamileliği çok farklıydı. Natalie bitkin olsa da enerji doluydu. Ayo Edebiri'nin karakteri Sidney'in Natalie için omlet yaptığı teselli sahnesinde, Abby'nin yakınında bir tükürük hokkası olması gerekiyordu: Hamilelik ona yumurtalardan hoşlanmama duygusu vermişti. Kalıtım (genetik ve diğer) fikrini araştıran üçüncü sezonun çekimleri başladığında çoktan doğum yapmıştı. Protez bir göbek takması ve mide yanmasını simüle etmesi gerekiyordu.

Natalie, Abby Elliott'un şimdiye kadar canlandırdığı en incelikli karakter. Sahneleri profesyonel yenilik sağlamaya devam eden alt metinler içeriyor. “Kariyerimin tamamı metinlerden ibaretti” dedi. “Diyelim ki birçok kez tam olarak ne hissettiğimi açıkladığım şeyler yaptım.”

3. sezonu çekmek ve aynı zamanda bir bebeğe ve yeni yürümeye başlayan çocuğa bakmak Abby'nin programını hiç kolaylaştırmadı. (Annesi sanki bir bebek bakıcısıymış gibi Chicago'ya kadar ona eşlik ediyor.) Ama bu onu daha ayakları yere basan ve çok odaklanmış bir oyuncu yaptı. Ona göre sette geçirdiği süre “yetişkin zamanı”. Daha sonra eve gider ve çocuk zamanı başlar.

“Bu güzel, harika kızıma ve oğluma sahip olduğum için çok şanslıyım” dedi. “Eve gelip bir şişe şarap içmiyorum ve 20 yaşımdayken yaptığım gibi tuhaf görünen o sahneyi takıntı haline getirmiyorum.”

Evet tamam Ayı Storer'ın kız kardeşi Courtney Storer'ın hazırladığı dizideki yemekler görünüşe göre mükemmel olmasına rağmen, Abby'yi daha iyi bir oyuncu yaptı, ama onu daha iyi bir aşçı yapmadı. (Natalie'nin dizinin ikinci bölümünde yaptığı tavuk piccata mı? Abby onu plastik bir torbaya sardı ve eve giderken kamyonda yedi.) “Yemek yapmayı çok isterim” dedi. “Fakat her gün duş almayı zar zor başarabiliyorum. “Hepsi hava fritözleri ve market siparişleri.”

Tercüme: Román García Azcárate