Ana Tiscornia'nın yansıttığı aydınlatılmış gelecek

Doğal

New member
Montevideo'nun merkezindeki sinir merkezinde, ana caddelerden birinde, daha çok Entrevero Meydanı olarak bilinen Plaza Fabini yer alıyor. Uzaktan pek görülemeyen çeşmeyi bulmak için bir köşeden ya da ortasından hafifçe girmeniz gerekiyor. Alçak duvarlar ve bahçe alanlarıyla çevrili heykel grubu Entreverotarafından heykeltraş José Belloni, güçlü bir kompozisyon öneriyor: erkekler, atlar ve mızraklar; Kızılderililer, siyahlar ve Gaucholar hep birlikte tek bir amaç için birleşiyorlar: bir vatan fikri oluşturmak için birbirleriyle yüzleşmek. Çevredeki gürültüyü susturursak, bronzun gıcırtıları bugüne kadar duyulabiliyordu, bu da savaş sahnesini zar zor duraklatabiliyordu. Mercedes García San Martín de BelloniAnıta eşlik eden granit kaidede şöyle yazıyor: Doğu kırsalında bir özgürlük ideali uğruna kanlarını döken, bilinen veya bilinmeyen herkese.

Meydan, kentin yeri, forum alanı, bildiri ve mesajın yüksek sesle, bireysel ya da kolektif olarak yaşandığı, sözün yerleştirildiği, yanından geçerken isimsiz olarak duymak isteyenler için, kim olursa olsun. yaklaşma ihtiyacı hissediyor. Belki de bu yüzden oradaydı, çeşmenin sol tarafında çatı penceresi vardı. SUBTE Fuar MerkeziUruguaylı sanatçının katıldığı Ana Tiscornia (Montevideo'da, 1951). 1991'den beri yaşadığı New York'tan buraya geldi ve Mayıs ayı, anılar ayı adını verdiği bir enstalasyonu bir araya getirdi. 29 Mart Sessizlik. Her nasılsa, Tiscornia'nın mor bir arka plan üzerinde yirmi pencereye dağılmış beyaz yıldızları bize yaklaşıyor, hiç bitmeyen güne iniyor (Spinetta dedi) ve aydınlatmaya devam etmemize yardımcı olmak için gecenin vatandaşlık düzeyine inmesini öneriyor. yakın geçmiş, hakikat ve adalet arayışında.

SUBTE kurulumunun detayı.

Üniversiteden emekli profesör olan sanatçı, Ñ'ye şöyle konuştu: “Bu, ölçeğe göre dijital çizime dayanan, köpük levha üzerine monte edilmiş ve cama yapıştırılmış kağıt üzerine dijital bir baskıdır.” Devlet koleji NYC'den kurulum hakkında. “En büyük zorluk teknik değil, tarihimizin en acı kısımlarından biri olan, yüreklerimize bu kadar dokunan bir konuyla ilgili fikir bulmaktı.” Bu alanda, genel olarak eserleri az çok incelikli bir şekilde insanlığın yaşadığı acı verici durumlara gönderme yapsa da, yakın zamanda kayıplarla ilgili bu kadar spesifik bir çalışmasının olmadığı göze çarpıyor.

Ana Tiscornia ve Liliana Porter.
Ana Tiscornia ve Liliana Porter.

Parıldayan yıldızlar yolumuzu aydınlatıyor eserin diz kapağında okunabilmektedir. “Bu görüntüye karar vermeden önce çok düşündüm; Yaptığım şeyin gereksiz ya da açık olmasını istemedim: görüntüler yıpranıyor, gözler onlara alışıyor ve onlarla bağlantı kurmayı bırakıyor. Bundan kaçınmak önemliydi. Öte yandan hafıza genel olarak geçmişi yansıtır ve ben geleceğe dair, eksiklerin gelecekte bizi nasıl etkileyeceği, bizden ne istediklerini içeren bir mesaj yaratmak istedim. Kısacası bizi nasıl aydınlatıyorlar.”

Bu yıldönümü, ilgili insan kalıntılarının kimliğinin belirlendiği söylentisiyle anılıyor. Amelia Sanjurjo Casal28 Mayıs'ta kayıp olduğu bildirilen tutuklulardan biri. “Bu yıldızlar sadece gökyüzünün bir aynası, şiirsel bir girişim olabilir. Ancak bunun bir miktar düşünmeye yol açacağını umuyorum” diye güvence verdi. “Tarihi unutmuş gibi olduğumuz çok zor bir dönemden geçiyoruz. “Fotoğraflarımın buna karşı olmasını isterim.”

Ayrıca bakınız

Liliana Porter: hassas bir minimalizm

Liliana Porter: hassas bir minimalizm

Ayrıca bakınız

ARCOmadrid dengesi: Arjantinli sanatçıların satışları, Fabiola Yañez'in desteği ve feministlerin iddiaları

ARCOmadrid dengesi: Arjantinli sanatçıların satışları, Fabiola Yañez'in desteği ve feministlerin iddiaları