103 yaşında ve koltuğunun altında bir romanla

Doğal

New member
denir Yıl baharını kaybetmiş (Son yıldönümü yaz), yeni basılan romandır Edgar Morin Fransa'da Paris yayınevinde Denoel. Yayıncı kitabın sunumunda “Çağımızın en büyük düşünürlerinden birinin psikolojik, entelektüel ve politik yapısına ışık tutuyor” diye açıklıyor. Hatırlayalım ve altını çizelim ki, ünlü ve tarihi Fransız filozof ve sosyolog 102 yaşındadır. Ve Temmuz ayında 103 yaşına giriyor. Alain Touraine Ona “Gezegensel düşünür” adını verdi.

Morin bu hikayeyi ilk olarak henüz 25 yaşındayken yazdı, baş kahramanın hayatını anlatıyor Albert MercierMorin'in pek çok benzerliği paylaştığı kişi. “Kimseye göstermedim. İnsan bilimleri alanında çalışacak kadar zekaya sahip olduğunu biliyordu ama bir romancı yeteneğine sahip olup olmadığından şüpheliydi. Öte yandan anne ve babamı incitmek ya da üzmek istemedim” diye gerekçeliyor yazar giriş bölümünde.

Edgar Nahoum adıyla 8 Temmuz 1921'de Paris'te doğdu. ben okuyorum Sorbonne Ve içinde Toulouse Üniversitesi. 1942'de coğrafya, tarih ve hukuk bölümlerinden mezun oldu, ardından üniversitede sosyoloji, ekonomi ve felsefe okudu. Sonra İkinci dünya savaşı ve bu derslerden vazgeçtim. Nazi işgaline karşı Fransız direnişinin ve daha sonra da Fransız direnişinin bir üyesiydi. Fransız Komünist Partisi ta ki Stalinizm karşıtlığı nedeniyle sınır dışı edildiği 1951 yılına kadar. Nazizm'e karşı gizli mücadele sırasında “Morin” takma adını benimsedi.

Fransız Komünist Partisi'nden uzaklaşması ve ortodoks Marksizme yönelik açık eleştirisi, ona farklı entelektüel çevrelerde hem hayranlık hem de reddedilme kazandırdı. Ayrıca eğitim ve okul reformu konusundaki fikirleri kritik düşünce özellikle Fransız akademik alanında yoğun tartışmalara yol açtı. Morin, önerilerinde fazla ütopik olmakla suçlanırken, diğerleri onu krizdeki bir dünyada bir umut ışığı olarak görüyor.

Ardından yoğun bir akademik kariyer, bol miktarda çalışma ve uzun süren bir aşkınlık geldi. 20'ye yakın doktora aldı Onursal NedenBunlardan biri Arjantin'deki Santiago del Estero Ulusal Üniversitesi'nden.

Bir kurgu yazarı olarak kariyerine pek değinilmedi. Bu onun ikinci romanıdır. Bunlardan ilki 2017'de gerçekleşti Ay Adası ve bu aynı zamanda kahramanının ikinci isim olan Albert Mercier ile aynı adı taşıdığı, gençliğinden kalma bir yazıydı. İkinci romanda ise uzun süre el yazmasının taşınma sırasında kaybolduğu düşünülüyordu.

Sürpriz: 2001 yılında Memories of Contemporary Edition Institute'a (Imec) teslim ettiği dosyaların arasında taslaklar ve daktilo edilmiş sayfalar duruyordu. Dağınık ve eksik.

Edgar Morin, 10 yaşındayken annesi tarafından yetim kalan tek çocuktur.

Edgar Morin ve editörü daha sonra tutarlılığı ve eksik pasajları yeniden oluşturmaya çalıştı. Yazar, “Bu romanı, yazımı da dahil olmak üzere sevmeye başladım” diyor.

Edgar Morin'den bir asırlık hayattan dersler.
Edgar Morin'den bir asırlık hayattan dersler.

Üretken yazar ayrıca 12 Haziran'da bir kitap yayınlayacak. Edgar Morin'le KonuşmaZadig dergisiyle uzun bir röportaj.

Morin, karmaşık sistemleri anlamak için çeşitli alanlardan fikirleri bütünleştirdiği, farklı unsurların birbirine bağlılığını vurgulayan ve basit ve indirgemeci yaklaşımı reddeden “karmaşık düşünme” kavramını geliştiren disiplinlerarası yaklaşımıyla ünlü, Fransa'nın en tanınmış filozoflarından biridir. Gerçeği anlamaya yönelik yaklaşımlar.

Son yıllarda bunu çok verimli buldular. 2021'de anılarını yayınladı Bir asırlık hayattan derslerve bir yıl sonra Hadi uyanalım!insanlığı tehdit eden tehlikelere karşı alarm verici bir çağrıdır. 2023'te Savaştan savaşa: 1940'tan Ukrayna'ya jeopolitik makalenin editörlüğünü yaptı.

Dinlenmiyor, Ocak ayında bir görüş yazısı yayınladı. Le Monde başlığı: “İnsanlığın yaşadığı polikriz karşısında ilk direniş ruhun direncidir.” Orada şöyle devam etti ve uyardı: “Savaşların artmasıyla birlikte iklim değişikliği ve otoriter rejimlerin yükselişiyle dünya felakete doğru gidiyor olabilir ama nefrete direnmeliyiz.”

“Bizim yüzyılımızın gece yarısı değil mi?” diye soruyor. Ve şunu savunuyor: “Şu anda iki savaş sürüyor. Bir tanesi Ukrayna Zaten dünyanın büyük bir kısmından ekonomik ve askeri yardımın seferber edilmesine neden oldu ve çatışma radikalleşiyor ve yayılma tehdidi oluşturuyor. Rusya, Ukrayna'yı ilhak etmeyi başaramadı ancak eskiden ayrılıkçı olan ve Rusça konuşulan bölgeleri elinde tutuyor. Abluka Rusya'yı kısmen zayıflattı ama aynı zamanda özellikle askeri alanda bilimsel ve teknik gelişimini de teşvik etti. Savaşın halihazırda geniş kapsamlı sonuçları oldu: Güney'in Batı karşısında artan ve değişken özerkliği ve Rusya-Çin bloğunun daralması. 7 Ekim 2023'teki Hamas katliamının ardından Yakın Doğu'da yeni bir savaş yatağı ateşlendi ve ardından İsrail'in Gazze'yi ölümcül bombalaması geldi. Bu katliam, Batı Şeria'daki zulüm eylemleri ve ilhak beyanlarıyla birlikte gizli Filistin sorununu uyandırdı. “Onlar, Arap Filistin'inden geriye kalanları sömürgeleştirmenin ve bir Filistin Devleti yaratmanın aciliyetini, gerekliliğini ve imkansızlığını gösterdiler” dedi.

“Düşünce kör oldu” diye bitirdi.

Morin kitap festivaline başkanlık etmeye davet edildi Yerden Rezervasyon Yapınşehrinde düzenlenecek olan Nancy, Fransa'nın doğusunda, bu yılın 13-15 Eylül tarihleri arasında. O zaman 103 yaşında olacak.